statystyki

Kontrola podstawą zaufania. Nowa ustawa o komornikach zlikwiduje patologie w zawodzie?

autor: Piotr Szymaniak24.11.2016, 07:20; Aktualizacja: 24.11.2016, 09:50
Zdaniem środowiska nowa ustawa przełoży się na zwiększenie przewlekłości

Zdaniem środowiska nowa ustawa przełoży się na zwiększenie przewlekłościźródło: ShutterStock

Nowa ustawa o komornikach sądowych zlikwiduje patologie w tym zawodzie – zapowiada ministerstwo. – A przy okazji pogrzebie egzekucję – odpowiadają sami zainteresowani.

Znamy już cały projekt nowej ustawy o komornikach sądowych, który lada chwila trafi do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. Zmienia on m.in. limity wieku dla osób wykonujących ten zawód (dolna granica została podwyższona z 26 do 28 lat, a górna zmniejszona z 70 do 65) oraz rozszerza wymóg wyższego wykształcenia prawniczego na wszystkich, nie tylko nowych komorników. Obecni, którzy nie są prawnikami, będą mieli siedem lat na uzupełnienie wykształcenia. W przeciwnym razie będą musieli pożegnać się z pracą.

Wprowadzono też przepisy, które utrudnią napływ czarnych owiec z innych zawodów. Projektowany art. 13 ust. 1 stanowi, że do wniosku o powołanie na stanowisko komornika wymagane będzie załączenie oświadczenia, że nie toczyło i nie toczy się przeciwko takiej osobie postępowanie dyscyplinarne. – Mało tego. Adwokat, radca prawny czy notariusz, który będzie chciał zostać komornikiem, musi mieć przynajmniej dwuletnie doświadczenie w swoim zawodzie. Doktor nauk prawnych musi mieć cztery lata praktyki w tworzeniu lub stosowaniu prawa. To jest podniesienie rangi tego zawodu – dodaje dr Rafał Reiwer z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dochody komornika tylko z opłat egzekucyjnych

Dochody komornika tylko z opłat egzekucyjnych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • ollool(2016-11-24 11:44) Zgłoś naruszenie 53

  nie toczyło się i nie toczy postępowanie dyscyplinarne? a jeśli toczyło się bezpodstawne postępowanie i kandydat został uniewinniony, to też nie może zostać komornikiem? toż to jakaś paranoja!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • miriam(2016-11-26 01:23) Zgłoś naruszenie 31

  Może w końcu skończą sie patologie u komorników jak i także jak zwykli ludzie zobaczą ich majątki wtedy się okaże skad takie wille posiadają oraz jak do każdej egzekucji przystąpi kamera zobaczymy czy wtedy będą tacy przemądrzali jak w serialu o komornikach czy też jak pisał Fakt czy też jak ostatnio w u Pani Jaworowicz co mówiła Pani Senator Staroń o niesłusznych opłatach egzekucyjnych bo jak ich sie postraszy ministem czy też ponowną kontrolą to oddają nieszłusznie pobranie opłaty normalne złodziejstwo wtedy przed kamera w programie nie mają odwagi stanąc normalne zera i szmaciarze to jest zawód i urzednik państwowy to jest śmieszne !!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Koryfeusz(2016-11-24 21:55) Zgłoś naruszenie 21

  ale czad ! komornik przyjdzie zająć z formularzem skargi, może lepiej z adwokatem z pakamery od razu...

  Odpowiedz
 • Pi(2016-11-26 10:04) Zgłoś naruszenie 01

  Dla mnie totalną farsą jest to, że komornik może się wpisać bez egzaminu na listę radców prawnych. Przecież to jakaś kpina. Nie mogą się wpisywać prawnicy, którzy zajmują się PRAWEM, a komornik - zawód w 100% urzędniczy (te czynności do dziś mogą nawet wykonywać nie prawnicy), ma takie prawo. T pokazuje, że Polska to dalej jest kraju ukłądów, kolesi i korporacji..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • IKO(2016-11-24 11:09) Zgłoś naruszenie 02

  PUDROWANIE I JESZCZE RAZ PUDROWANIE.

  Odpowiedz
 • Fgdd(2017-04-02 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  Po zmianie nikt już wierzycielowi długu nie odzyska

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane