statystyki

Nieustające kłopoty z kosztami postępowania. SN rozstrzygnie problem

autor: Rafał Krawczyk08.11.2016, 10:50; Aktualizacja: 08.11.2016, 10:57
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Omawiany problem dotyczy praktycznie tylko tych spraw, w których opłaty ustalane są w odniesieniu do wartości przedmiotu sporuźródło: ShutterStock

Czy sąd może zasądzić na rzecz adwokata z urzędu wynagrodzenie w kwocie niższej niż najniższa stawka określona w przepisach? Na to pytanie już niedługo odpowie Sąd Najwyższy.

Pozornie nudna problematyka kosztów zastępstwa procesowego od wielu lat budzi ogromne emocje i nie schodzi z łamów prasy prawniczej. Ostatnim asumptem do tego była zmiana wysokości opłat adwokackich i radcowskich dokonana po niespełna kilku miesiącach obowiązywania nowych rozwiązań.

Zmiany, jakich w ostatnim roku dokonywano w zakresie kosztów pomocy prawnej, w zasadzie ograniczały się najpierw do podwyższania, a później obniżenia stawek w poszczególnych kategoriach spraw. Tymczasem w kontekście kosztów w orzecznictwie sądów powszechnych pojawiają się coraz to nowe problemy. Jednym z nich, wracającym jak bumerang, jest to, czy uzasadnione jest zasądzanie na rzecz profesjonalnego pełnomocnika niższego wynagrodzenia niż to przewidziane w przepisach o opłatach radcowskich lub adwokackich. Chodzi tutaj o takie przypadki, gdzie – ze względu na okoliczności sprawy – nakład jego pracy był tak niski, że zasądzenie wyższej kwoty byłoby rażąco niesprawiedliwe i to przede wszystkim w odniesieniu do innych pełnomocników, których wkład w reprezentację strony był nieporównywalnie większy.

Stałe stawki są i tak za niskie

Od razu na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że omawiany problem dotyczy praktycznie tylko tych spraw, w których opłaty ustalane są w odniesieniu do wartości przedmiotu sporu. Analiza obecnie funkcjonujących rozporządzeń o opłatach adwokackich i radcowskich – opublikowanych w październiku 2016 r. – co do zasady wyklucza z dyskusji o zbyt wysokich opłatach (szczególnie w sprawach z urzędu) wszystkie opłaty w wysokości stałej. W całej rozciągłości zgodzić się tu należy z opiniami profesjonalnych pełnomocników, że w znakomitej części przypadków są one zbyt niskie, a niektóre w stopniu wręcz szokującym w stosunku do nakładu pracy, jaki pełnomocnik musi wykonać, aby należycie reprezentować stronę. Nie ulega wątpliwości, że w licznych sprawach – po przeliczeniu pracy adwokata lub radcy prawnego na godziny – wynagrodzenia te nie otrą się nawet o wprowadzaną od 2017 r. obligatoryjną na umowach śmieciowych stawkę godzinową. Ta bowiem po waloryzacji ma sięgnąć 13 zł. Przykładem niech będą zmienione w październiku opłaty za pomoc udzieloną w postępowaniu ze skargi na czynności komornika (80 zł) czy o przywrócenie do pracy (180 zł z wyboru i 90 zł z urzędu). Trudno byłoby obronić pogląd, aby w tego rodzaju sprawach adwokatowi czy radcy można było obniżać jeszcze wynagrodzenie. I to nawet wówczas, gdy cały jego wkład pracy ograniczałby się tylko do zapoznania się ze sprawą. Podobne uwagi poczynić można praktycznie w zakresie wszystkich opłat stałych, które szczególnie w sprawach z urzędu co do zasady nie są w stanie wynagrodzić nawet przeciętnego nakładu pracy pełnomocnika. W sprawach z wyboru pełnomocnik podbierze natomiast wynagrodzenie w wysokości rynkowej. A to oznacza, że ustalenie stawek w tak niskiej wysokości w tych akurat sprawach uderza nie w adwokatów i radców prawnych, ale w strony. Te bowiem nie mają szansy na odzyskanie od przeciwnika procesowego kosztów poniesionych na wynagrodzenie pełnomocnika.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane