statystyki

Prokuratoria Generalna adwokatem rządowych firm. To koniec eldorado dla dużych kancelarii prawnych

autor: Tomasz Jóźwik20.10.2016, 07:46; Aktualizacja: 20.10.2016, 08:27
prawo

Ile łącznie kontrolowane przez Skarb Państwa firmy wydają rocznie na prawników, nie wiadomoźródło: ShutterStock

Instytucja powołana do obrony prawnych interesów Skarbu Państwa zajmie się obsługą państwowych spółek. Zmiany w zasadach funkcjonowania Prokuratorii Generalnej rząd zamierza przeprowadzić przy okazji likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Ma ono zniknąć do końca marca 2017 r. Do nowych zadań PG należeć będzie m.in. reprezentacja państwowych firm w sporach sądowych. Cel? Wyższa jakość obsługi prawnej spółek z udziałem Skarbu Państwa. I obniżenie jej kosztów.

O tym, że firmy państwowe w relacjach z prawnikami przepłacają, mówi większość ekspertów, choć twarde dane rzadko przedostają się do opinii publicznej. Jako przejaw patologii podawany jest przykład Enei Wytwarzanie, która tylko w lipcu zapłaciła za zwykłe usługi prawne 403 tys. zł (o sprawie zrobiło się tak głośno, że w spółce zawieszono dwóch członków zarządu).

– Częściowo scentralizowaną obsługę prawną ma większość globalnych i krajowych korporacji. Nie widzę powodu, żeby nie miało być tak samo w przypadku Skarbu Państwa – mówi Radosław L. Kwaśnicki z kancelarii RKKW, członek rady nadzorczej PKN Orlen (jak zaznacza, wypowiada się we własnym imieniu).

– Pomysł odbił się szerokim echem w środowisku prawniczym. Dla dużych i średnich kancelarii państwowe przedsiębiorstwa to istotny klient. Eldorado się skończy – komentuje inny prawnik.

W 2015 r. Prokuratoria wygrała 94 proc. spraw, w których państwo było stroną pozwaną, i 86 proc. z jego powództwa. Czy w nowej roli będzie równie skuteczna?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • BRAWO (2016-10-20 08:53) Zgłoś naruszenie 378

    BRAWO!

    Odpowiedz
  • Tessa(2016-10-20 08:22) Zgłoś naruszenie 3118

    Może nareszcie adwokaci wezmą się do pracy i zaczną szanować klienta !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • kopalny(2016-10-20 10:44) Zgłoś naruszenie 252

    W końcu, jeszcze niech znacjonalizują zawód komornika i notariusza, i będzie git.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Tasadar(2016-10-20 09:10) Zgłoś naruszenie 1611

    Każda autorytarna władza tworzy konstrukcje prawno-podatkowe mające na celu utemperowanie i tresurę niezależnych finansowo i intelektualnie grup (wolne zawody, przedsiębiorcy itp).

    Odpowiedz
  • woj(2016-10-20 10:20) Zgłoś naruszenie 134

    ale te wygrane procenty to w większości skargi więźniów na warunki pobytu

    Odpowiedz
  • kapral(2016-10-20 10:51) Zgłoś naruszenie 110

    No i dobrze. Skoro i tak państwo wydaje masę pieniędzy na PG, która na dodatek jak widać jest instytucją skuteczną i profesjonalną to dlaczego nie? Inna sprawa, że obługa prawna to nie tylko reprezentacja przed sądami. Czy umowy także będą tworzyć i analizować prawnicy z PG?

    Odpowiedz
  • suweren(2016-10-20 13:04) Zgłoś naruszenie 102

    JEŻELI JESZCZE ROZWALICIE MAFIĘ PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH - DLA MNIE MOŻECIE RZĄDZIĆ PO WSZE CZASY

    Odpowiedz
  • pol(2016-10-20 11:59) Zgłoś naruszenie 61

    jeszcze żeby był tak aby sędziowie w małych miejscowasciach nie drżeli na widok prawnika z prokuraturi bo wówczas sędziowie staja się obrońcami skarbu państwa

    Odpowiedz
  • Idzie NOWE ... i nowe BAŁWANY (2016-10-20 11:47) Zgłoś naruszenie 51

    Czy PG przejmie też ... całkowitą OBSŁUGĘ PRAWNĄ dla firm skarbu państwa (SP), bo reprezentacja w sądzie przez PG ... to tylko "MAŁY PIKUŚ" w zakresie obsługi prawnej firm SP... ?

    Odpowiedz
  • IR(2016-10-20 20:42) Zgłoś naruszenie 40

    W Prokuratorii pracują profesjonaliści w pełnym tego słowa znaczeniu. Tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • Krassus(2016-10-20 14:10) Zgłoś naruszenie 33

    Misiewicze na start, posady w PG pewnie po układach, jak to w budżetówce....

    Odpowiedz
  • Krassus(2016-10-20 14:10) Zgłoś naruszenie 22

    Misiewicze na start, posady w PG pewnie po układach, jak to w budżetówce....

    Odpowiedz
  • Wit(2016-10-20 13:19) Zgłoś naruszenie 11

    w sprawach reprywatyzacyjnych tez będzie bronić przed poszkodowanymi mieszkańcami przez urzedników HGW?

    Odpowiedz
  • K(2016-10-21 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli PG ma przejąć całą obsługę prawną a nie tylko procesy - cóż za fikcja. Już widzę miny zarządów spółek nie mających de facto bieżącej obsługi prawnej . Nie ma to jak wciskać bajki ludziom. Eldorado na sprawach sądowych - widać że osoby głoszące takie tezy nie mają pojęcia o temacie. Widzę też ów zapał PG do prowadzenia skomplikowanych spraw sądowych wszelkich spółek niezależnie od rodzaju działalności i specyfiki klienta :)

    Odpowiedz