statystyki

Prokuratoria adwokatem rządowych firm? To chybiony pomysł

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas, Mikołaj Pietrzak08.11.2016, 07:18; Aktualizacja: 08.11.2016, 08:32
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Wystarczy stworzyć uczciwe kryteria zamówień na obsługę spółek Skarbu Państwaźródło: ShutterStock

System zamówień obsługi prawnej przez Skarb Państwa jest niespójny. Wskazywaliśmy na to już wielokrotnie na łamach DGP. Podkreślaliśmy, że patologiczne jest istnienie dwóch zupełnie innych rynków, na których zatrudnia się prawników z pieniędzy publicznych.

Pierwszego, działającego według zasad rynkowych i dobrowolnych, na którym ustala się: wynagrodzenia prawników w spółkach Skarbu Państwa i pensje prawników w ministerstwach, sądach i prokuraturach i w Prokuratorii Generalnej. Drugiego, działającego według zasad nierynkowych i przymusowych, na którym zamawia się obsługę spraw z urzędu, na którym prawnik – z uzasadnieniem wątpliwym w świetle konstytucyjnej zasady wolności pracy i działalności gospodarczej (art. 65 i 20 ustawy zasadniczej) – zmuszany jest do pracy pod sankcjami dyscyplinarnymi i karami pieniężnymi nakładanymi przez sąd.

Dobrze, że dostrzeżono problem nieefektywnego systemu obsługi spółek Skarbu Państwa i zapowiedziano jego zmianę. Systemu opartego na niejasności kryteriów zamówień usług, pozwalających na zbyt dużą dowolność doboru prawników oraz wysokości ich wynagrodzenia. Powodującego w efekcie, że „zupełnym przypadkiem” usługi te świadczyli często ci, którzy byli związani z politycznym zapleczem osób wykonujących w tych spółkach prawo głosu. Szkoda natomiast, że zamiast sięgnąć po rozwiązania istniejące na rynku, znów chce się budować rozwiązania nowe, zupełnie od podstaw, o których już dziś wiadomo, że będą niezwykle kosztowne, a oparte są na założeniach przestarzałych, nieefektywnych. I nieracjonalnych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane