statystyki

Przemoc wobec kobiet: Wciąż brak efektywnej ochrony prawnej

autor: Sylwia Spurek29.11.2016, 07:31; Aktualizacja: 29.11.2016, 09:00
cyberprzemoc, komputer, internet

Zaniepokojenie brakiem mechanizmów zapewniających kobietom natychmiastową ochronę wyraziły kilka tygodni temu ONZ-owskie organyźródło: ShutterStock

Przemoc wobec kobiet jest najbardziej drastyczną formą dyskryminacji ze względu na płeć. Stanowi poważne naruszenie praw człowieka – w tym do życia, zdrowia, wolności od tortur i innego poniżającego lub nieludzkiego traktowania lub karania.

25 listopada rozpoczęła się międzynarodowa kampania 16 Dni Działań przeciwko Przemocy wobec Kobiet. Kampania odbywa się od 1991 r. pomiędzy 25 listopada – Międzynarodowym Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet a 10 grudnia – Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. Na całym świecie kobiety doświadczają różnych form opresji – przemocy domowej, molestowania seksualnego i gwałtów, przymusowych małżeństw, tzw. zbrodni honorowych i okaleczania narządów płciowych. W Polsce najczęstszymi formami są przemoc w rodzinie i przemoc seksualna. Biorąc po uwagę ogół popełnianych przestępstw, odsetek pokrzywdzonych mężczyzn i pokrzywdzonych kobiet jest podobny. Ale przestępstwa seksualne, nękania i znęcania się popełniane są przede wszystkim wobec pań.

Zgodnie z policyjnymi i sądowymi statystykami 90 proc. osób, które zgłaszają przemoc w rodzinie, to kobiety poszukujące wsparcia dla siebie i swoich dzieci. Co druga z nich – ofiara przemocy potrzebuje pomocy lekarskiej, co szósta wymaga hospitalizacji. Co roku policja wypełnia ok. 100 tys. Niebieskich Kart. Około 87 tys. ofiar to kobiety i dzieci. Nadal nie znamy jednak w pełni skali zjawiska. Wiele poszkodowanych nie zgłasza przemocy – z powodu bezradności, strachu, braku pomocy. Polski system prawny nie zapewnia bowiem kompleksowych rozwiązań, choć wiele zmieniło się w dobrym kierunku od chwili uchwalenia w 2005 r. pierwszej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane