statystyki

Przetargi: Wykonawcy muszą wiedzieć, jak ich oceniano

autor: Sławomir Wikariak16.09.2016, 18:00
prawo

Dwóch wykonawców wniosło odwołania, w których podnosili m.in., że informacje przekazane im przez zamawiającego w żaden sposób nie wyjaśniają, dlaczego otrzymali taką, a nie inną punktacjęźródło: ShutterStock

Zamawiający ma obowiązek poinformować przedsiębiorców, jak przebiegała ocena ofert w ramach pozacenowych kryteriów. Sama informacja o liczbie przyznanych punktów to za mało.

TEZA Nawet jeśli wykonawcy zastrzegą poufność dokumentów, które decydowały o ocenie ich ofert w ramach kryterium jakościowego, to i tak zamawiający musi poinformować, czym kierowała się komisja przetargowa, przyznając określoną liczbę punktów.

STAN FAKTYCZNY Przetarg dotyczył całorocznego utrzymania standardu drogi ekspresowej. Zamawiający oceniał oferty nie tylko na podstawie ceny, lecz także kryterium pozacenowego – jakości. Oceniano takie elementy, jak ryzyko braku dotrzymania standardów, struktura organizacyjna wykonawcy, zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników podczas prac na drodze czy też minimalizacja straty czasu kierowców. Ocena ta odbywała się na podstawie dołączonych do oferty koncepcji wykonania prac. O punktacji decydowało pięciu członków komisji przetargowej na podstawie indywidualnych ocen. Ostatecznie zamawiający dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty, o czym poinformował wykonawców. Wraz z tą informację przekazał jedynie osiągniętą przez każdego z nich łączną punktację.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane