statystyki

Zamówienia publiczne: Nie da się już wynająć bez przetargu nieistniejącego budynku

autor: Sławomir Wikariak26.09.2016, 07:44; Aktualizacja: 26.09.2016, 08:02
podatki pieniądze

Urząd Zamówień Publicznych wszczął kontrolę i stwierdził, że umowę zawarto z naruszeniem prawaźródło: ShutterStock

Prezydent Lublina nie złamał prawa, wynajmując bez przetargu przestrzeń w budynku, który jeszcze nie istniał – orzekła regionalna komisja orzekająca przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Lublinie. Kierując się tym wyrokiem, należałoby uznać, że przez całe lata urzędy bez potrzeby organizowały przetargi na budowę obiektów administracji publicznej.

Sprawa miała swój początek w 2014 r., kiedy prezydent Lublina Krzysztof Żuk podpisał umowę na wynajem 14 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Zawarto ją z pominięciem przetargu, powołując się na wyjątek przewidziany w art. 4 pkt 3 lit. i ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.). Zwalnia on ze stosowania ustawy przy zamówieniach, których przedmiotem jest nabycie własności nieruchomości oraz innych praw do nieruchomości, w szczególności dzierżawy i najmu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w momencie zawierania umowy budynek jeszcze nie istniał. Biurowiec miał zostać wybudowany od podstaw i z uwzględnieniem wymagań lubelskiego ratusza. Co ciekawe, na działce, którą miasto wcześniej sprzedało w przetargu biznesmenowi mającemu teraz postawić budynek.

Urząd Zamówień Publicznych wszczął kontrolę i stwierdził, że umowę zawarto z naruszeniem prawa. „Wyłączenie następuje tylko w przypadku nabycia lub najmu nieruchomości z gotowym już obiektem budowlanym, który nie został wykonany na polecenie zamawiającego, czyli bez wcześniejszego określania jego wymagań” – napisano w wynikach kontroli.

Miasto odwołało się od nich do KIO. Ta jednak przyznała rację UZP. „Gmina Lublin de facto zamawia wykonanie (wybudowanie) budynku, który następnie ma wynająć. Sam budynek ewidentnie jest wznoszony na zamówienie gminy, gdyż w innym przypadku inwestor w ogóle by go nie wybudował albo wybudował w innym czasie i w inny sposób” – podkreślono w uzasadnieniu uchwały (sygn. KIO/KD 57/15).


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane