statystyki

Granica między prezentem a łapówką jest płynna

autor: Renata Majek13.09.2016, 20:00
prezent nagroda

Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – tak stanowi kodeks karnyźródło: ShutterStock

Miałam bardzo nieprzyjemną sytuację, ponieważ posądzono mnie o łapówkarstwo. Chciałam tylko podziękować lekarzowi, wręczając mu droższy alkohol. Powiedział, że nie weźmie i żebym więcej tak nie robiła, bo zostanę ukarana – pisze pani Krystyna. – Przecież nie dawałam pieniędzy, tylko upominek – dziwi się czytelniczka.

Niestety, łapówką może być nie tylko wręczanie prezentu, ale już sama obietnica jego przekazania, a nawet gest świadczący o tym, że zamierzamy go dać. Nie każdy jednak prezent jest łapówką i nie każdy obdarowany – łapówkarzem. Najważniejsze jest to, kto dał komu i ile. Zawsze jednak wtedy, gdy ktoś wykorzystuje swoją funkcję lub pozycję, by zaspokoić czyjeś oczekiwania, a w zamian za to otrzymuje jakieś nienależne korzyści, mamy do czynienia z korupcją. Dotyczy to zwłaszcza funkcjonariuszy publicznych i osób zawiadujących środkami publicznymi. A łapownictwo jest najczęściej spotykaną formą korupcji.

Terminy oraz przepisy określające korupcję i łapówkarstwo nie są do końca precyzyjne, ponieważ granice między nimi są płynne. Te dwa określenia bywają nawet używane zamiennie – na korupcję powszechnie mówi się, że to łapówkarstwo. Bezsprzeczne jest jednak to, że niezależnie od określenia są one karane.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane