statystyki

Granica między prezentem a łapówką jest płynna

autor: Renata Majek13.09.2016, 20:00
prezent nagroda

Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – tak stanowi kodeks karnyźródło: ShutterStock

Miałam bardzo nieprzyjemną sytuację, ponieważ posądzono mnie o łapówkarstwo. Chciałam tylko podziękować lekarzowi, wręczając mu droższy alkohol. Powiedział, że nie weźmie i żebym więcej tak nie robiła, bo zostanę ukarana – pisze pani Krystyna. – Przecież nie dawałam pieniędzy, tylko upominek – dziwi się czytelniczka.

Niestety, łapówką może być nie tylko wręczanie prezentu, ale już sama obietnica jego przekazania, a nawet gest świadczący o tym, że zamierzamy go dać. Nie każdy jednak prezent jest łapówką i nie każdy obdarowany – łapówkarzem. Najważniejsze jest to, kto dał komu i ile. Zawsze jednak wtedy, gdy ktoś wykorzystuje swoją funkcję lub pozycję, by zaspokoić czyjeś oczekiwania, a w zamian za to otrzymuje jakieś nienależne korzyści, mamy do czynienia z korupcją. Dotyczy to zwłaszcza funkcjonariuszy publicznych i osób zawiadujących środkami publicznymi. A łapownictwo jest najczęściej spotykaną formą korupcji.

Terminy oraz przepisy określające korupcję i łapówkarstwo nie są do końca precyzyjne, ponieważ granice między nimi są płynne. Te dwa określenia bywają nawet używane zamiennie – na korupcję powszechnie mówi się, że to łapówkarstwo. Bezsprzeczne jest jednak to, że niezależnie od określenia są one karane.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane