statystyki

Notarialny nakaz zapłaty będzie albo martwą instytucją, albo doprowadzi do pokrzywdzenia dłużników

autor: Patryk Słowik01.09.2016, 07:37; Aktualizacja: 01.09.2016, 09:47
Resort rozwoju chce, by notarialne nakazy zapłaty rejenci doręczali osobiście. Ewentualnie mogliby to robić zatrudnieni w kancelariach pracownicy.

Resort rozwoju chce, by notarialne nakazy zapłaty rejenci doręczali osobiście. Ewentualnie mogliby to robić zatrudnieni w kancelariach pracownicy.źródło: ShutterStock

Notarialny nakaz zapłaty będzie albo martwą instytucją, albo doprowadzi do pokrzywdzenia dłużników. Wiele instytucji apeluje więc, aby resort rozwoju w ogóle zrezygnował z tego pomysłu.

Wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że jednym z największych problemów w prowadzeniu biznesu jest kłopot z egzekwowaniem wierzytelności. Dlatego też chce za pomocą tzw. pakietu wierzycielskiego, który w praktyce będzie nowelizacją kilku ustaw, uprościć dochodzenie pieniędzy od dłużników. Kluczowa w zaproponowanym rozwiązaniu jest zmiana prawa o notariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 164) poprzez umożliwienie rejentom wydawania nakazów zapłaty. Ma to odciążyć sądy, którym zajmuje to – zdaniem Ministerstwa Rozwoju – zbyt wiele czasu. Sęk w tym, że o ile niektóre organizacje przedsiębiorców pomysł popierają, o tyle większość organów administracji publicznej jest zdecydowanie przeciwna.

Wiele pracy przy nakazach

Wiele pracy przy nakazach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Martwica instytucji


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • not(2016-09-01 09:03) Zgłoś naruszenie 70

  Problemem nie jest to, że ktoś dostanie nakaz zapłaty. To jest w sądach automat w ich wystawianiu. Problemem jest to, że Polak udaje że go nie dostał albo że go nie ma w domu. Wtedy sam działa przeciwko sobie.

  Odpowiedz
 • EWA (2016-09-01 08:48) Zgłoś naruszenie 14

  jak maja okrasc dluznikow to ich okradna - bo dluznik musi placic nawet jak nim nie jest! decyzje i wyroki to po prostu jakis zart chyba! ale jak swiat swiatem maluczcy zawsze byli robieni w bambuko!

  Odpowiedz
 • www.radcaprawny.biz(2016-09-01 19:59) Zgłoś naruszenie 11

  Problem, że prawo europejskie, konwencje międzynarodowe i nasza Konstytucja gwarantują KAŻDEMU prawo do sprawiedliwego, bezstronnego sądu. A notariusz nie jest bezstronny, bo działa na zlecenie i w interesie klienta, który mu płaci. To byłoby rażącym naruszeniem Konstytucji i wszelkich konwencji i praw człowieka.

  Odpowiedz
 • notaro-katiusze(2016-09-01 20:46) Zgłoś naruszenie 02

  Notariusze jak katiusze, razem lecą do przodu. Oby tylko wszyscy dolecieli, a nie siedzieli.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane