statystyki

Notarialny nakaz zapłaty będzie albo martwą instytucją, albo doprowadzi do pokrzywdzenia dłużników

autor: Patryk Słowik01.09.2016, 07:37; Aktualizacja: 01.09.2016, 09:47
Resort rozwoju chce, by notarialne nakazy zapłaty rejenci doręczali osobiście. Ewentualnie mogliby to robić zatrudnieni w kancelariach pracownicy.

Resort rozwoju chce, by notarialne nakazy zapłaty rejenci doręczali osobiście. Ewentualnie mogliby to robić zatrudnieni w kancelariach pracownicy.źródło: ShutterStock

Notarialny nakaz zapłaty będzie albo martwą instytucją, albo doprowadzi do pokrzywdzenia dłużników. Wiele instytucji apeluje więc, aby resort rozwoju w ogóle zrezygnował z tego pomysłu.

Wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że jednym z największych problemów w prowadzeniu biznesu jest kłopot z egzekwowaniem wierzytelności. Dlatego też chce za pomocą tzw. pakietu wierzycielskiego, który w praktyce będzie nowelizacją kilku ustaw, uprościć dochodzenie pieniędzy od dłużników. Kluczowa w zaproponowanym rozwiązaniu jest zmiana prawa o notariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 164) poprzez umożliwienie rejentom wydawania nakazów zapłaty. Ma to odciążyć sądy, którym zajmuje to – zdaniem Ministerstwa Rozwoju – zbyt wiele czasu. Sęk w tym, że o ile niektóre organizacje przedsiębiorców pomysł popierają, o tyle większość organów administracji publicznej jest zdecydowanie przeciwna.

Wiele pracy przy nakazach

Wiele pracy przy nakazach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Martwica instytucji


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • not(2016-09-01 09:03) Zgłoś naruszenie 70

  Problemem nie jest to, że ktoś dostanie nakaz zapłaty. To jest w sądach automat w ich wystawianiu. Problemem jest to, że Polak udaje że go nie dostał albo że go nie ma w domu. Wtedy sam działa przeciwko sobie.

  Odpowiedz
 • EWA (2016-09-01 08:48) Zgłoś naruszenie 14

  jak maja okrasc dluznikow to ich okradna - bo dluznik musi placic nawet jak nim nie jest! decyzje i wyroki to po prostu jakis zart chyba! ale jak swiat swiatem maluczcy zawsze byli robieni w bambuko!

  Odpowiedz
 • www.radcaprawny.biz(2016-09-01 19:59) Zgłoś naruszenie 11

  Problem, że prawo europejskie, konwencje międzynarodowe i nasza Konstytucja gwarantują KAŻDEMU prawo do sprawiedliwego, bezstronnego sądu. A notariusz nie jest bezstronny, bo działa na zlecenie i w interesie klienta, który mu płaci. To byłoby rażącym naruszeniem Konstytucji i wszelkich konwencji i praw człowieka.

  Odpowiedz
 • notaro-katiusze(2016-09-01 20:46) Zgłoś naruszenie 02

  Notariusze jak katiusze, razem lecą do przodu. Oby tylko wszyscy dolecieli, a nie siedzieli.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane