statystyki

Ustawa o komornikach: Plaster złamania nie wyleczy

autor: Piotr Szymaniak06.08.2016, 08:30
dr Jarosław Świeczkowski, były prezes Krajowej Rady Komorniczej

dr Jarosław Świeczkowski, były prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

Wielu komorników nie miałoby nic przeciwko upaństwowieniu. Dostawaliby stałą pensję, a odpowiedzialność za błędy, przynajmniej polityczna, spadałaby nie na ich środowisko, tylko na ministra sprawiedliwości – mówi dr Jarosław Świeczkowski, były prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje ogromne zmiany w ramach prac nad nową ustawą o komornikach sądowych i egzekucji. Zacznijmy od ustanowienia wymogu uzupełniania wykształcenia przez tych, którzy do tej pory nie ukończyli studiów prawniczych. Będzie na to siedem lat. Dobry pomysł?

To bardzo ważny akt prawny tak jak i inne przepisy dotyczące egzekucji. Nie ulega bowiem wątpliwości, że efektywna egzekucja jest częścią obrotu gospodarczego. Niesprawna egzekucja skłania do niepłacenia zobowiązań, dlatego niezwykle istotne jest, żeby wszelkie zmiany prawa w tym zakresie były wprowadzane z rozwagą. Pozwoli to uniknąć negatywnych skutków, takich jak wzrost bezrobocia, spadek dochodów budżetowych czy upadek podmiotów gospodarczych. Przede wszystkim trzeba jednak zastrzec, że opieramy się tylko na zapowiedziach Ministerstwa Sprawiedliwości, gdyż projekt zmian nie został jeszcze upubliczniony. Wprowadzenie wymogu posiadania wyższego wykształcenia prawniczego jest w istocie naprawą błędu popełnionego wcześniej przez prawodawcę. Dopuścił on bowiem wykształcenie administracyjne i zwolnił komorników, którzy w chwili wejścia w życie ustawy ukończyli 35 lat, z obowiązku uzupełnienia edukacji. Kiedyś trzeba dokonać tej zmiany, jeżeli komornik ma być zawodem prawniczym. A na pewno on sam tego chce. I jeżeli chce w pełni korzystać z dobrodziejstw przynależności do zawodów prawniczych, a więc móc założyć togę i uzyskać wpis na listę radców prawnych albo adwokatów czy też wykonywać zawód notariusza, to w moim przekonaniu, czy się to komuś podoba, czy nie, musi się niestety z pogodzić z wyższymi wymogami. Trudno sobie wyobrazić, aby przekrój wykształcenia wśród komorników był większy, niż jest w tej chwili. Mamy w tej grupie zawodowej od maturzystów po magistrów, a nawet doktorów prawa. Zmiana jest więc sensowna.

W ten sposób ministerstwo chce usunąć dysproporcje w wykształceniu pomiędzy asesorami i młodymi komornikami, którzy wchodzą do zawodu, a komornikami wykonującymi go od lat.

Rzeczywiście mamy trochę do czynienia z „komornikami dwóch prędkości”. Nie może być przecież tak, że doświadczony komornik jest zdecydowanie gorzej wykształcony niż zatrudniony przez niego asesor.

Asesorzy uzyskają prawo członkostwa w samorządzie oraz mają stanowić jedną czwartą składu Krajowej Rady Komorniczej.

Z uwagi na przejściowy charakter asesury komorniczej propozycja ta wydaje się nie do końca przemyślana. Asesorzy powinni mieć wpływ na funkcjonowanie samorządów, ale nie widzę potrzeby tworzenia sztucznych parytetów. Jeśli wśród nich są osoby, którzy zechcą pracować na rzecz samorządu, to przecież i w obecnym stanie prawnym nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjęły one tego rodzaju aktywność.

Czy wymóg uzyskania wykształcenia prawniczego przez wszystkich komorników przełoży się na jakość wykonywanej przez nich pracy? Innymi słowy, czy liczba popełnianych przez nich błędów dzięki temu się zmniejszy?

Nie sądzę, aby braki w edukacji tak prosto przekładały się na błędy. Osoby, które nie mają dyplomu magistra prawa, posiadają z kolei długoletnie doświadczenie. Nie znam żadnych statystyk na ten temat, ale uważam, że o naruszeniach nie decyduje poziom wykształcenia. Nie liczmy zatem, że podniesienie wymogów w tym zakresie doprowadzi do całkowitego wyeliminowania błędów, gdyż te w wielu przypadkach wynikają z niedoskonałości prawa. Na pewno podniesie się za to jakość pracy komorników, np. przygotowywanych przez nich pism.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Jurek(2016-08-06 22:15) Zgłoś naruszenie 54

  Fajnie posłuchać znających się na wszystkim mieszkańców internetu. Bycie komornikiem nie pozwala na wpis na listę radców ani adwokatów. Komornik już był urzędnikiem państwowym, do 1997 r. Skuteczność egzekucji wtedy była na poziome 5% bo komornik nic nie musiał a wypłatę i tak dostawał. Więc jak to w administracji, jak nie musiał, to nie robił. Skoro Państwo rezerwuje dla siebie sferę jaką jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, to powinno robić to dobrze i skutecznie. Sprawą drugorzędną jest czy robi to komornikiem prywatnym czy państwowym, jeśli natomiast skuteczność egzekucji jest na poziomoe 20%, to jest to żenada, a nie wywiązywanie się z zarezerwowanego dla siebie sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

  Odpowiedz
 • śrópka(2016-08-10 12:16) Zgłoś naruszenie 32

  "Te 7 lat jest po to by komornik gładko poszedł na EMERYTURĘ zamiast się uczyć tak jak inni. Co to oznacza niebawem się każdy przekona. Taki komornik będzie robił wszystko by miał jak największą EMERYTURĘ. Będzie to kosztem innych LUDZI. Sprawa jest jasna. Komornik może wrócić jak uzyska wykształcenie takie jak należy. Bezwzględni komornicy bez wykształcenia nie mogą być traktowani lepiej bo to łamie konstytucyjną zasadę równości wobec prawa które komornicy se łamią i nic se z tego nie robią. Nie są oni w niczym lepsi od innych LUDZI.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • to niesprawiedliwe(2016-08-06 20:29) Zgłoś naruszenie 33

  Komornik to jest urzędnik sadowy. Prywatyzowanie tego urzędu to pomyłka. Mnie natomiast bardzie bulwersuje to, ze komornik, zawód, który do niedawna można było wykonywać ze średnim wykształceniem, uprawnia do wpisu na liste radców prawnych albo adwokatów. A skoro komornik może się wpisac, to czemu nie mogą się wpisywać magistrowie prawa, którzy wykonują obsługę prawną czyli realnie zawod radcow prawnych w urzędach i firmach. Miedzy ich zawodem a zawodem radcy prawnego nie ma różnicy takiej jak w przypadku zawodu komornika.

  Odpowiedz
 • fly(2016-08-06 14:38) Zgłoś naruszenie 31

  Trzeba rozważyć czy za wszystkie błędy lekkomyślnych wierzycieli, ma odpowiadać Państwo? Na zasadzie dajmy kredyt, sprzedajmy towar, niech sie tym Komornik zajmuje.

  Odpowiedz
 • Lufka(2016-08-23 12:07) Zgłoś naruszenie 20

  .Jak się nie pogoni tych co bezdusznie kryją komorników - to dalej będzie to prowokować komorników do gwałcenia prawa i dalej będą potwornie przez to cierpieć Polacy. trza z tym skończyć na zawsze. Koniec samowoli komorników i ich bogacenia się na krzywdzie Polaków.

  Odpowiedz
 • daro(2016-08-11 09:08) Zgłoś naruszenie 11

  Pan Świeczkowski mylił zawód komornika z opiekunem społecznym. W drobnych sprawach - tzw, społecznych, doradzał dużnikom ..... jak skutecznie - ogólnie rzecz biorąc - przeciwdziałać czynnościom komorniczym.

  Odpowiedz
 • Pinia(2016-09-06 12:58) Zgłoś naruszenie 10

  Komornicy za dużo zarabiają. Muszą szanować prawo i LUDZI. Za każde złamanie prawa komornik musi być surowo karany. Tylko ciągła kontrola komorników i nie lekceważenie skarg na komorników może uzdrowić sytuację i zapobiegać łamaniu prawa przez komornika.

  Odpowiedz
 • Pełka(2016-09-27 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  KOMORNICY TOŻ TO ARYSTOKRACJA Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI. IM ZAWSZE BĘDZIE DOBRZE. TYLKO LUD BĘDZIE PRZEZ NICH CIERPIAŁ. KOMORNICY ŁAMIĄ PRAWO I CO I NIC. TAK DOBRZE MA TYLKO ARYSTOKRACJA.

  Odpowiedz
 • wierzyciel(2016-08-18 13:31) Zgłoś naruszenie 02

  Populistyczne hasła polityków, fałszywe media, wreszcie ludzie bez żadnych moralnych zasad, mówiąc wprost łamiący prawo, bo kim jest osoba, która nie wykonuje wyroków? Jak wyrok dotyczy sprawy karnej to bandyta / przestępca, natomiast w cywilnym - egzekucji , biedny człowiek, którego nachodzi zły komornik. Ale żal

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane