statystyki

Krnąbrnego dłużnika nie należy nagradzać

autor: Piotr Szymaniak10.08.2016, 07:20; Aktualizacja: 10.08.2016, 08:11
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wprowadza obniżoną opłatę nie w przypadku wykonania obowiązku „w wyznaczonym terminie”, lecz „w przypadku wykonania przez dłużnika obowiązku określonego w tytule wykonawczym”

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wprowadza obniżoną opłatę nie w przypadku wykonania obowiązku „w wyznaczonym terminie”, lecz „w przypadku wykonania przez dłużnika obowiązku określonego w tytule wykonawczym”źródło: ShutterStock

Komornicy, sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych krytykują rządowy projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.).

Projekt ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 października 2015 r. (sygn. akt P 3/14). Trybunał uznał w nim, że art. 51 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o komornikach w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki opłaty stałej za opróżnienie lokalu mieszkalnego dla sytuacji, gdy dłużnik dobrowolnie wykonał obowiązek w wyznaczonym terminie, jest niezgodny z konstytucją. TK uznał, że koszt ponoszony przez dłużnika powinien się różnić zależnie od tego, czy wykonał on swój obowiązek dobrowolnie, czy też wszelkimi sposobami utrudniał wykonanie wyroku eksmisyjnego.

Jednak przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wprowadza obniżoną opłatę nie w przypadku wykonania obowiązku „w wyznaczonym terminie”, lecz „w przypadku wykonania przez dłużnika obowiązku określonego w tytule wykonawczym”. Wówczas komornik, zamiast opłaty wynoszącej 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia za opróżnienie każdej izby, mógłby pobrać tylko 500 zł, a całą resztę pobranej z góry opłaty zwrócić.

– Zgodnie z intencją TK obniżenie stawki opłaty egzekucyjnej powinno być zachętą do dobrowolnego wykonania obowiązku wynikającego z tytułu wykonawczego i swoistą premią dla dłużnika za zastosowanie się do wezwania komornika w wyznaczonym terminie – komentuje Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Deratyzator Głąbów(2016-08-10 09:54) Zgłoś naruszenie 81

  Dobrowolnie wykonuje się obowiązek przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Po wszczęciu jedynie przymus stosowany przez funkcjonariusza publicznego przybiera różne formy. Poza tym jak można zwracać część opłaty stałej, od której uzależnione jest wszczęcie postępowania? Ktoś z projektodawców chociaż raz na oczy widział komornika? Bo o wiedzy na temat funkcjonowania kancelarii komorniczej i egzekucji szkoda wspominać.

  Odpowiedz
 • B.O.P.E.(2016-08-11 11:32) Zgłoś naruszenie 20

  "Dobrowolna" eksmisja to tylko polski "ustawodawca" mógł wymyślić.

  Odpowiedz
 • mala(2016-08-10 11:36) Zgłoś naruszenie 15

  /Miliony polaków na 500 zł bardzo ciężko pracują po więcej jak 8 godzin przez kilka dni./

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane