statystyki

Chaos w zawieszaniu kierowcom uprawnień. Administracyjne zatrzymanie praw jazdy się nie sprawdza

autor: Piotr Szymaniak11.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:42
prawo jazdy

Większość starostw, nie czekając na wyrok sądu, wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdyźródło: ShutterStock

Administracyjne zatrzymywanie praw jazdy się nie sprawdza. Nawet jeśli zapadnie korzystne dla ukaranego rozstrzygnięcie, to i tak zdąży on już odcierpieć karę.

Wojewódzkie sądy administracyjne zaczęły zawieszać postępowania wszczynane przez kierowców kwestionujących decyzje o zatrzymaniu im prawa jazdy. Od maja ubiegłego roku kierowca, który w terenie zabudowanym jechał przynajmniej o 50 km/h za szybko, powinien mieć odebrane prawo jazdy na trzy miesiące. W tym celu po otrzymaniu informacji od policji o takim incydencie powiatowy wydział komunikacji powinien wydać stosowną decyzję administracyjną.

Przepisy te zostały jednak zakwestionowane zarówno przez prokuratora generalnego, jak i rzecznika praw obywatelskich, którzy złożyli odpowiednie wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Wskutek tego część wojewódzkich sądów administracyjnych, rozpatrując skargi kierowców na decyzje o zatrzymaniu dokumentu, zawiesza postępowanie na podstawie art. 125 par. 1 pkt 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.). Przepis ten stanowi, że jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innej toczącej się m.in. przed Trybunałem Konstytucyjnym, to sąd może z urzędu takie postępowanie zawiesić.

Na drogach nadal niebezpiecznia

Na drogach nadal niebezpiecznia

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dziadek(2016-07-11 09:10) Zgłoś naruszenie 50

    dzień bez zmiany prawa to dzień stracony. a jak muszą być nabuzowani ci prawodawcy w tym "prawotwórczym" amoku skoro nawet zdrowo napity woźnica wie, że jak za dużo załaduje na furmankę, to mu kon tego nie pociągnie!!

    Odpowiedz
  • szrek(2016-07-12 08:09) Zgłoś naruszenie 30

    A co na to Ryszard zlotousty Swetru GRU oraz KOD + mecenas konski leb ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane