statystyki

E-Sąd już nie taki sprawny. Ministerstwo rozkłąda ręce

autor: Anna Krzyżanowska28.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 28.06.2016, 08:37
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Nowe brzmienie wskazanych przepisów kodeksu cywilnego zostało wprowadzone nowelizacją ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowychźródło: ShutterStock

Elektroniczne postępowanie upominawcze wyhamowało. A resort sprawiedliwości rozkłada ręce i wskazuje, że to wina poprzedniego kierownictwa.

Zmiany w zasadach obliczania odsetek oraz wzrost stawek adwokackich spowodowały konieczność wprowadzenia korekt w systemie obsługującym e-Sąd. Niestety, twórcy elektronicznego postępowania upominawczego tego nie przewidzieli. Co gorsza, okazuje się, że resort nie jest w stanie szybko zareagować na zachodzące w prawie zmiany. Wszystko przez źle skonstruowaną umowę na stworzenie systemu teleinformatycznego.

Spowolnienie w e-sądzie

Spowolnienie w e-sądzie

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gwałtowne wyhamowanie

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód (e-Sąd) powołany został do tego, by sprawnie i szybko rozpoznawać – co do zasady – proste sprawy o zapłatę. Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy próbujący odzyskać pieniądze od osób, które nie uregulowały w terminie zobowiązań umownych. Do tej pory jego funkcjonowanie nie budziło też większych obaw. Jednak od stycznia tego roku liczba wydanych nakazów zapłaty znacząco spadła. W pierwszym miesiącu 2016 r. było ich nieco ponad 19 tys. Dla porównania w tym samym okresie w 2015 r. lubelski sąd wydal aż 145 047 nakazów. Jeszcze gorzej statystyka przedstawiała się w lutym (patrz ramka). Powód?


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • adwokat(2016-07-05 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    https://sadinternetowy.pl/aktualnosci/2016/06/07/jak-dochodzic-odsetek-w-pozwie-o-zaplate-w-e-sadzie-od-1-stycznia-2016-r/ . Można otrzymać nakaz zapłaty w e-sądzie tylko trzeba wiedzieć opisać odsetki w pozwie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane