statystyki

Przedsiębiorstwa windykacyjne wykorzystują e-sąd

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.11.2017, 18:00
prawo

RPO podkreśla, że jego zdaniem w epu zachwiana została równowaga między stronami procesu.źródło: ShutterStock

Ułatwienia, jakie ustawodawca stworzył w elektronicznym postępowaniu upominawczym (dalej: epu), wykorzystywane są przez wierzycieli wtórnych w celu dochodzenia roszczeń przedawnionych lub takich, które są wątpliwe np. z powodu braku dokumentacji. Na problem ten zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich.

W wystąpieniu skierowanym do ministra sprawiedliwości Adam Bodnar podkreśla, że docierają do niego liczne sygnały od obywateli, jak i od rzeczników konsumentów dotyczące niepokojącej praktyki stosowanej przede wszystkim przez firmy windykacyjne. Polega ona na występowaniu przez nie do e-sądu o wydanie nakazu zapłaty, a gdy strona pozwana wniesie sprzeciw, firmy te po prostu odstępują od dalszego prowadzenia sporu. Jak pisze RPO, „częstą sytuacją jest nieuzupełnianie przez powoda braków pisma procesowego, a w konsekwencji umorzenie postępowania przez sąd rozpoznający sprawę (...)”.

Takiemu wnoszeniu pozwów „na próbę” sprzyjają przepisy zawierające wiele ułatwień dla wszczynających spór w ramach epu. Należy do nich m.in. brak obowiązku dołączenia do pozwu dowodów stanowiących podstawę powództwa. Pełnomocnik nie musi również załączać udzielonego mu pełnomocnictwa. Co więcej, opłata w epu jest dużo niższa niż w zwykłym postępowaniu – wynosi jedynie 1/4 opłaty stosunkowej.

RPO podkreśla, że jego zdaniem w epu zachwiana została równowaga między stronami procesu. Niemający wystarczających argumentów prawnych powód może bez żadnych negatywnych konsekwencji wycofać się z postępowania, nie uzupełniając po prostu braków pozwu. W takiej sytuacji sąd jedyne, co może zrobić, to umorzyć postępowanie. A to z kolei oznacza, że strona pozwana zostaje pozbawiona możliwości uzyskania orzeczenia sądowego, które byłoby zgodne z jej interesem, czyli oddalenia powództwa. Przez to nadal istnieje zagrożenie, że jej wierzytelność zostanie znów odsprzedana kolejnemu wierzycielowi wtórnemu, który po raz kolejny będzie próbował uzyskać nakaz zapłaty.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Jurek(2017-11-06 18:45) Zgłoś naruszenie 116

  Postępowanie upominawcze nie wymaga dowodów (ani elektroniczne ani zwykłe) - sąd wysyła nakaz zapłaty do pozwanego a ten albo wnosi sprzeciw, co oznacza że się nie zgadza, albo nie wnosi sprzeciwu, co oznacza że się zgadza. Gdzie tu miejsce na jakieś nadużycia, skoro pozwany sam potwierdza zasadność roszczenia nie wnosząc sprzeciwu?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • thadde(2017-11-06 18:18) Zgłoś naruszenie 105

  Czas najwyższy wziąć się za te e-sądy bo to parodia sądownictwa.

  Odpowiedz
 • Autor(2017-11-06 18:44) Zgłoś naruszenie 67

  Tak jest od dawna. Pan Bodnar dopiero teraz pisze? Trochę to śmieszne. Pozbawianie ludzi mieszkań w ramach reprywatyzacji też jest od lat 90.ubiegłego wieku i nagle rozlicza się Hiennę? Dlaczego kościół popiera faszystów naszych??? Bo ci nie żądają od nich rozliczenia się z ich złodziejstw dokonanych przez komisję majątkową i innych, dokonanych po roku 1989. Wskazuje za to wrogów - uchodźców, muzułmanów i te zdziry kobiety - co nie chcą być zapładniane z racji wytrysku i z gwałtu. Za obowiązujące prawo odpowiadają wszystkie partie jakie są u chlewa od 1989 r.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-11-06 21:40) Zgłoś naruszenie 53

  I e-sądy , i tzw. sądy , to pretorianie mafii i agentury . Eksterminacja Polaków , to ich robota . W 100% .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane