statystyki

E-sąd tańszą drogą do odzyskania należności

autor: Jan Ludwikowski20.04.2016, 10:16; Aktualizacja: 20.04.2016, 10:54
młotek, klawiatura, sąd, komputer, internet

Wobec kwot dochodzonych przez przedsiębiorców stosowany jest bardzo krótki termin przedawnienia.źródło: ShutterStock

Pan Jacek odziedziczył po rodzicach przedsiębiorstwo. – Przeglądając dokumentację, znalazłem kilka nieuregulowanych faktur – mówi czytelnik. – Niestety od terminu zapłaty minęły już dwa lata. Obawiam się, że gdy wytoczę sprawę w sądzie, dłużnik podniesie zarzut przedawnienia i stracę pieniądze. Czy istnieje tańszy sposób zorientowania się w zamiarach kontrahenta – pyta

Rzeczywiście, wobec kwot dochodzonych przez przedsiębiorców stosowany jest bardzo krótki termin przedawnienia. Mają oni jedynie dwa lata na żądanie zwrotu należności związanych z prowadzoną działalnością. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji roszczenie przedawnia się z upływem wskazanego okresu.

Bieg przedawnienia przerywa nie tylko czynność powzięta przed sądem mająca na celu odzyskanie należności, podobny skutek odniesie także uznanie długu przez kontrahenta. I to nie tylko przez wystosowanie oświadczenia, w którym zobowiązuje się do zwrotu należności. Pan Jacek powinien sprawdzić, czy dłużnik nie dokonał częściowej zapłaty. Znaczenie mają także wszelkie otrzymane pisma. Zwłaszcza takie, w których kontrahent oświadcza, że wie o istnieniu długu lub prosi o rozłożenie zaległości na raty.

Jeśli wskazanej dokumentacji brak, to czytelnik może mieć problem z odzyskaniem pieniędzy. Dłużnik będzie bowiem uprawniony do podniesienia zarzutu przedawnienia. Wówczas uchyli się od obowiązku zapłaty. Pierwszym krokiem pana Jacka powinno być wysłanie wezwania do zapłaty. Trzeba pamiętać, iż nowe przepisy wymagają dla wytoczenia powództwa wykazania próby ugodowego załatwienia sprawy. Choćby poprzez zaproponowanie spotkania, na którym strony omówią szczegóły uiszczenia należności. Gotowość do polubownego rozwiązania sporu trzeba zasygnalizować już na tym etapie.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Madera(2016-04-23 12:58) Zgłoś naruszenie 10

    E-Sądy , lepszą drogą do oszustw dla windykatorów i osób lub firm , skupujących długi, nie zwolnieni są od tego też komornicy. Mimo,że działają rzekomo przy Sadzie rejonowym danego miasta, to wcale nie przeszkadza im w działaniu takim jak windykacje ! I tak z powodu Naszego Kochanego Państwa Prawa , zostałam okradziona przez wspólnika w interesach.Spółka Cywilna. Państwo nie kiwnęła nawet palcem aby mi i mojej rodzinie pomóc, ani policja, ani prokurator, ani Sądy.....natomiast wszyscy zlecieli się do nas do domu po pieniądze za ukradziony towar kontrahentów. Suma, sumarum , mój mąż i ja zaczęliśmy spłacać wszystko z nakazów Sądów zaocznych rozchorowałam się popadłam w depresję i wówczas zrozumiałam co dzieje się w Mojej kochanej Ojczyznie! Komornicy szaleli otrzymywali nakazy na męża ,bo ja byłam pozbawiona dochodów zabierali wszystko co im w łapy wpadło i nie patrzeli, że spłacamy telewizor czy inne sprzęty..braki i już.potwierdzenia a wpłat nie było to, co robili z nami to istne szaleństwo, zaczęły sypać się nam inne rzeczy, a komornicy były i są z Warszawy, z Łodzi , ze Zgorzelca, Cieszyna, Zamościa itd......powielane długi to już standard spłaciliśmy już ok. 200 tysięcy, wcześniej straciliśmy ok.400 tys. ostatnio straciliśmy mieszkanie a nagonki są coraz mocniejsze, bo odważyliśmy się oskarżyć jednego z Komorników !!! Znienawidziłam oszustów i złodziei , mafie i układziki.........a teraz jeden z największych przekrętasów dostał się do najwyższego stołka z Policji i to z mojego miasta........! Tak mają żyć POLACY DZIĘKI TEMU PANU JAK JA ?!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane