statystyki

Poradnia prawna: Czy możliwa będzie elektroniczna droga kontaktu z komornikiem?

autor: Piotr Pieńkosz18.03.2016, 07:40; Aktualizacja: 18.03.2016, 08:55

Czy składający wniosek do sądu drogą elektroniczną na późniejszym etapie postępowania sądowego będzie miał możliwość przejścia na tradycyjną ścieżkę?

Czy po złożeniu wniosku, jako powód, o prowadzenie sprawy drogą elektroniczną będę mógł na późniejszym etapie postępowania wycofać się z tej ścieżki prowadzenia sprawy?

Tak. Zgodnie z art. 1311 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego w brzmieniu po nowelizacji sąd będzie dokonywał doręczeń elektronicznych, w sytuacji gdy adresat pism wniósł za pośrednictwem systemu teleinformatycznego o taką formę kontaktu. Jednocześnie par. 21 tego samego przepisu wskazuje, że adresat, który dokonał wyboru wnoszenia i odbioru pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, może zrezygnować z doręczeń elektronicznych. Jak zauważa Przemysław Barchan, adwokat w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, wybór doręczenia elektronicznego stanowi prawo strony, nie zaś jej obowiązek. Ustawa nie ustanawia w tym względzie żadnych ograniczeń, dlatego można wnioskować, że rezygnacja z elektronicznego doręczenia pism procesowych może nastąpić na każdym etapie postępowania cywilnego. Strony mogą wrócić do tradycyjnego sposobu doręczania pism. 

Podstawa prawna

Art. 131 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od 8 września 2016 r.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • hahaha(2016-03-19 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bedzie mozliwa gdyz Komornik zabierze sąsiadowi Komputer.

    Odpowiedz
  • Aha(2016-03-19 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście że będzie można kontaktować się z komornikiem, wszak pod jednym warunkiem ze wprzódy nie zajmie sprzętu ( zabierze), Radio Erewań.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane