statystyki

Poradnia prawna: Czy możliwa będzie elektroniczna droga kontaktu z komornikiem?

autor: Piotr Pieńkosz18.03.2016, 07:40; Aktualizacja: 18.03.2016, 08:55

Czy składający wniosek do sądu drogą elektroniczną na późniejszym etapie postępowania sądowego będzie miał możliwość przejścia na tradycyjną ścieżkę?

Czy po złożeniu wniosku, jako powód, o prowadzenie sprawy drogą elektroniczną będę mógł na późniejszym etapie postępowania wycofać się z tej ścieżki prowadzenia sprawy?

Tak. Zgodnie z art. 1311 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego w brzmieniu po nowelizacji sąd będzie dokonywał doręczeń elektronicznych, w sytuacji gdy adresat pism wniósł za pośrednictwem systemu teleinformatycznego o taką formę kontaktu. Jednocześnie par. 21 tego samego przepisu wskazuje, że adresat, który dokonał wyboru wnoszenia i odbioru pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, może zrezygnować z doręczeń elektronicznych. Jak zauważa Przemysław Barchan, adwokat w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, wybór doręczenia elektronicznego stanowi prawo strony, nie zaś jej obowiązek. Ustawa nie ustanawia w tym względzie żadnych ograniczeń, dlatego można wnioskować, że rezygnacja z elektronicznego doręczenia pism procesowych może nastąpić na każdym etapie postępowania cywilnego. Strony mogą wrócić do tradycyjnego sposobu doręczania pism. 

Podstawa prawna

Art. 131 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od 8 września 2016 r.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • hahaha(2016-03-19 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bedzie mozliwa gdyz Komornik zabierze sąsiadowi Komputer.

    Odpowiedz
  • Aha(2016-03-19 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście że będzie można kontaktować się z komornikiem, wszak pod jednym warunkiem ze wprzódy nie zajmie sprzętu ( zabierze), Radio Erewań.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane