statystyki

Sałajewski: Ładne słowo konfraternia

autor: Dariusz Sałajewski28.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 28.06.2016, 08:08
konferencje - rising stars - dariusz sałajewski

Dariusz Sałajewskiźródło: Materiały Prasowe

Etymologicznie słowo „korporacja” pochodzi z języka łacińskiego i w przełożeniu na polski oznacza „wynikający z połączenia części związek”. Gdyby posługiwać się zapożyczeniem z innych języków, chociażby niemieckiego, można by związki nazywać gildiami.

Powstające w Polsce w średniowieczu, na wzór gildii niemieckich, związki kupców i rzemieślników po polsku nazwano cechami. Gildie (początkowo po spolszczeniu: gieldy), a później – zupełnie po naszemu – cechy, miały za cel ochronę interesów poszczególnych grup zawodowych. Bardziej solidarne wewnętrznie cechy postronni określali jako współbractwa. Gdyby posługiwać się zapożyczeniem z łaciny, współbractwo nazwalibyśmy konfraternią. Nieprzypadkowo zatoczyłem takie lingwistyczne koło, by ostatecznie postawić kilka pytań. Czy pojęcie samorządu jest bliższe związkowi w znaczeniu korporacji, czy bardziej konfraterni? Czy któreś z tych określeń jest dla samorządu pejoratywne? Może zaś któreś z nich nobilitujące? Czy lepiej po prostu mówić po polsku i nazywać rzecz po imieniu?

Zgadzam się z przeważająca częścią wywodów tych, którzy upatrują w nazywaniu samorządów zawodowych korporacjami brzydkich intencji. Jakież to jednak mogą być te złe intencje i do czego konkretnego mogłyby zmierzać w przypadku samorządów prawniczych, chociażby radcowskiego czy adwokackiego? Mniemam, że większość posługujących się słowami obcojęzycznymi analizy ich znaczenia nie dokonuje, po prostu tak mówi, bo taka moda lub tak kazali...

Pejoratywizując – przynajmniej w ich zamyśle – samorządność zawodową, nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób mogą przyczyniać się do niszczenia idei społeczeństwa obywatelskiego. Takie zaś – w ramach tworzonych przez ustawodawcę – potrafi samodzielnie się organizować w celu rozwiązywania specyficznych i niełatwych często problemów poszczególnych środowisk. Takie też społeczeństwo staje się mocnym partnerem państwa, wyręczając je niejednokrotnie, bez sięgania do kasy państwowego budżetu, w realizacji wielu funkcji właśnie państwu przypisanych. Dlatego też – pomimo wypowiedzi niektórych prominentnych przedstawicieli obecnej legislatywy i egzekutywy – mam nadzieję, że w ramach „dobrej zmiany” władze nie planują i nie wykonają zamachu na prawniczą samorządność zawodową ani na żadną konstytucyjnie wpisaną w nasz ustrój samorządność.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • vol_b(2016-06-28 16:26) Zgłoś naruszenie 11

    Jako uczestni wolnego rynku nie jestem zainteresowany tym, żeby usługodawcy kontrolowali podaż, wpływając tym samym na ograniczenie konkurencji. Nie jestem też zainteresowany, żeby państwo traktowało mnie jako ubezwłasnowolnionego w zakresie wyboru pełnomocnika i żeby uzależniało skorzyzstanie z przysługującego mi prawa od zapłaty wniesionej członkowi prywatnej korporacji. I mało mnie obchodzi rozczulanie się nad taką czy inną nazwą monopolu.

    Odpowiedz
  • otworzyć zawody prawnicze poza korporacjami(2016-06-29 05:21) Zgłoś naruszenie 01

    Ja mam nadzieję, że DOBRA ZMIANA - uwolni nas od korporacji prawniczych i wprowadzi zakaz tworzenia wszelkich "konfraterni" czy "glidii" prawniczych. Korporacje tworzone są w interesie twórców, a nie osób trzecich, więc przestańmy udawać, że troska o cokolwiek innego niz włąsny biznes powoduje twórcami. W interesie społeczeństwa jest wolny rynek (zgodnie z konstytucją) i wolny wybór.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane