statystyki

Komornicy mają prawo żądać informacji o ubezpieczonych

autor: Sławomir Wikariak17.05.2016, 18:00
dane osobowe-personalne

Komornicy przekonują jednak, że mają prawo żądać danych o ubezpieczonych na podstawie ogólnego uprawnienia wynikającego z art. 761 kodeksu postępowania cywilnegoźródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości interpretuje przepisy podobnie jak komornicy i uznaje, że mogą oni żądać informacji na temat klientów firm ubezpieczeniowych. generalny inspektor ochrony danych osobowych twierdzi, że nie ma ku temu podstawy prawnej.

Swoje wątpliwości GIODO wyraził w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości, prosząc, by rozważył doprecyzowanie przepisów. Komornicy, bez podstawy prawnej, żądają bowiem udostępnienia danych z Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. „W art. 104 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 329 ze zm.) został enumeratywnie wymieniony krąg podmiotów uprawnionych do uzyskiwania informacji z bazy Ośrodka Informacji UFG, a także zakres przedmiotowy i cele, dla których takie informacje mogą być udostępniane. Przepis ten nie przewiduje jednak uprawnień do dostępu i uzyskiwania danych z tejże bazy przez komorników sądowych” – napisał GIODO w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości.

Komornicy przekonują jednak, że mają prawo żądać danych o ubezpieczonych na podstawie ogólnego uprawnienia wynikającego z art. 761 kodeksu postępowania cywilnego. Resort sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie GIODO podziela tę interpretację. Jego zdaniem, choć w katalogu podmiotów, które mogą sięgać po dane ubezpieczonych, rzeczywiście nie wymieniono komorników, to jednak nie oznacza to, że nie mają oni prawa domagać się tych informacji. „Gdyby ustawodawca dążył do wyłączenia komornika i wyeliminowania w tym zakresie możliwości stosowania art. 761 k.p.c., ująłby to wprost w ustawie o ubezpieczeniach” – przekonuje w odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości i przypomina, że obowiązek wykonania polecenia komornika wynika wprost z kodeksu postępowania cywilnego. „Skoro ustawodawca przyznał komornikowi prawo do żądania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego, to jego polecenia muszą być wypełniane. W przeciwnym razie mogłoby dojść do skutecznego blokowania egzekucji” – dodaje.


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane