statystyki

Egzekucja długów po nowemu: Policja zatrzyma komornika

autor: Piotr Szymaniak13.06.2016, 07:22; Aktualizacja: 13.06.2016, 09:55
kredyty-rachunki-pieniądze

Największe poruszenie wzbudzają krążące w środowisku komorników doniesienia o radykalnym ograniczeniu możliwości samodzielnego przeprowadzania czynnościźródło: ShutterStock

Asesorzy komorniczy nie będą już mogli zastępować komorników we wszystkim – to tylko jedna ze zmian, jakie szykuje MS.

Zapowiadany od dłuższego czasu projekt nowej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 poz. 790 ze zm.) miał być ogłoszony już w piątek przez premier Beatę Szydło na wspólnej konferencji ze Zbigniewem Ziobrą. Konferencja została przełożona na dziś i – choć projekt jest gotowy – pracownicy resortu nabrali wody w usta. A to może oznaczać, że zmiany będą olbrzymie.

Nie jest tajemnicą, że nowa ustawa znacznie wzmocni nadzór nad komornikami: zarówno ze strony sądów, przy których ustanowiony jest dany egzekutor, jak i ministra sprawiedliwości. O takim kierunku zmian wielokrotnie mówił wiceminister Patryk Jaki. Prezes sądu będzie musiał przeprowadzić kontrolę kancelarii przynajmniej raz na dwa lata, a nie – jak teraz – raz na cztery lata. Przy czym mogą to być również kontrole niezapowiedziane.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Stojek(2016-06-13 12:23) Zgłoś naruszenie 3112

  czas upaństwowić zawód komornika. Komornik to urzędnik państwowy, a nie BIZNESMEN

  Odpowiedz
 • ja(2016-06-13 11:58) Zgłoś naruszenie 2031

  W tej chwili komornicy boją się podejmować czynności bo Pan Dłużnik ma większe prawa niż wierzyciel. Przekaz jaki płynie z ministerstwa mówi jasno że będzie jeszcze gorzej!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • bogu(2016-06-13 16:31) Zgłoś naruszenie 108

  Chodzi o oto żeby działania komorników zostały sparaliżowane a wierzyciele nie mogli odzyskać swoich pieniędzy ? Tak jak prawo lokatorskie chroni niepłacącego l najemcę a włąściciel ponosi koszty utrzymania złodzieja i jest bezsilny ?

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-06-13 16:20) Zgłoś naruszenie 90

  W zawodzie komornika są czarne owce i patologie trzeba tępić to oczywiste. Ale jeszcze ważniejszą sprawą jest skuteczność egzekucji. Uczciwy dłużnik ma 14 dni aby wykonać wyrok dobrowolnie i wielu tak czyni. Inni wykorzystują czas oby ukryć majątek. Komornicy nie przychodzą do tych co nic nie mają ale do tych co nie wykonują wyroków a mają majątek. Po wyjściu z uczciwego obiegu łatwo możemy znaleźć się w zasięgu mafii. Jeszcze 20 lat temu egzekucja komornicza była zupełnie nieskuteczna. Znam jednak wielu takich co przez kilka lat oddawali prawie wszystko co mieli i mimo spłaty wielokrotności długu nie mogli się uwolnić od bandziorów.

  Odpowiedz
 • Romek(2016-06-13 21:53) Zgłoś naruszenie 74

  Jak dla mnie to jest dobra zmiana gdyż komornik powinien działać zgodnie z prawem celem wyegzekwowania należności. Działać zgodnie z prawem nie oznacza, aby niszczyć dłużnika, ale aby egzekwować nie niszcząc. Poza tym Ci, co chcą kombinować a mają majątek to uciekną przed komornikiem zanim do nich zapuka. Te zmiany, które maja wejść maja zabezpieczyć normalnych ludzi. Tytuł komorniczy to jedno, ale jak są wątpliwości to dłużnik powinien mieć możliwość wezwania Policji i składając zawiadomienie np. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wstrzymać egzekucje do czasu wyjaśnienia sprawy. Komornik, który bezprawnie zajmie czyjąś własność powinien być obciążony wszystkimi kosztami i usunięty z zawodu. Mnie na prawnika nie stać a więc jak wejdą nowe przepisy to je przestudiuje.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • cd(2016-06-14 16:55) Zgłoś naruszenie 30

  Dlatego też każdy Polak musi mieć broń do ochrony przed rabunkiem pod przykrywką prawa i mafiosami którzy jak widać już dawno mają broń

  Odpowiedz
 • ab17pl(2016-06-14 13:16) Zgłoś naruszenie 20

  Kiedyś zapytałem się komornika jaki odsetek długów które ściąga są niesłusznie zasądzone - 30 % odpowiedział - więc to w dużej mierze wina sądów że komornicy mają tak złą opinię. Oczywiście wielu komorników mści się na dłużnikach jak nie mogą ściągnąć od nich długu, wynajmują różne mendy które utrudniają życie i prace dłużnikom tak że dłużnik ma coraz gorzej aż faktycznie może stać się bankrutem którego w całości się zlicytuje - i tu będzie dopiero główna kasa dla komornika i sędziów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane