statystyki

Firma wpisała twój adres jako własny? Zgłoś to ministrowi

autor: Piotr Pieńkosz24.05.2016, 09:40; Aktualizacja: 24.05.2016, 09:58
dane osobowe-personalne

Obowiązujące przepisy weszły w życie 19 maja tego roku.źródło: ShutterStock

Przypadkiem dowiedziałem się, że moja nieruchomość została podana przez jakąś jednoosobową firmę jako miejsce prowadzenia biznesu. Po sprawdzeniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) stwierdziłem, że rzeczywiście taki wpis umieszczono w rejestrze. W jaki sposób i komu mogę zgłosić nieuprawnione wykorzystanie adresu mojego domu – pyta pan Bogdan. – Obawiam się ewentualnych konsekwencji niezgodnego z rzeczywistością wpisu w ewidencji – dodaje czytelnik.

Obawy są słuszne. Jeśli bowiem dany budynek figuruje w rejestrach przedsiębiorców (CEIDG w przypadku jednoosobowych firm oraz Krajowy Rejestr Sądowy w odniesieniu do spółek) jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej, to gmina ma obowiązek naliczyć podatek od nieruchomości według stawek przewidzianych dla biznesu. Te zaś są znacznie wyższe niż danina od powierzchni wykorzystywanej na cele mieszkalne. Od budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, maksymalna roczna stawka podatku za metr kw. wynosi 22,86 zł, zaś w odniesieniu do nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne to zaledwie 0,75 zł rocznie za każdy metr kw.

Jeśli więc jakiś przedsiębiorca bez naszej zgody lub wiedzy podał adres należącej do nas nieruchomości jako miejsca wykonywania biznesu, to konieczna jest interwencja. Takich sytuacji zdarzało się w przypadku jednoosobowych firm wpisywanych do CEIDG kilka tysięcy rocznie, ponieważ przepisy w tym zakresie były dziurawe. Najczęściej chodziło o świadome naruszenie prawa. Rejestrowano firmę w celu wyłudzenia podatku lub kredytu, a adres przypadkowej nieruchomości podawano, by wprowadzić organy państwa i banki w błąd, a w konsekwencji utrudnić lub też wręcz uniemożliwić ściganie takiego oszukańczego przedsiębiorcy. W efekcie cierpiały niewinne osoby, które musiały tłumaczyć się, że na ich nieruchomości nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane