statystyki

Zmiana nazwiska przez rodziców obejmuje również dzieci

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz06.04.2016, 17:00
podpis, dokument, biznes, umowa, kontrakt, prawo, urząd

Zmiana nazwiska oznacza nie tylko zamianę go na inne, lecz także zmianę pisowni lub formy właściwej dla rodzaju żeńskiego albo męskiego.źródło: ShutterStock

Nie jestem zadowolona ze swojego imienia, jednak przede wszystkim chciałabym zmienić nazwisko, które zaczęłam nosić po ślubie. Męczę się z nim od kilku lat i uważam, że najwyższy czas to zrobić, bo jest ośmieszające. Namawiam również męża. Wiem, że to możliwe, ale czy wymaga wielu formalności? I czy zmiana obejmie również nasze dzieci – pyta pani Anemona.

Zmiana nazwiska rodziców rozciąga się także na ich małoletnie dzieci. Można jej jednak dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Jednym z nich jest stwierdzenie, że jest ośmieszające albo nie licuje z godnością człowieka. Nazwisko można też zamienić na już poprzednio używane bądź na takie, które zostało wcześniej bezprawnie zmienione, a także noszone zgodnie z przepisami państwa, którego osoba ubiegająca się o zmianę jest również obywatelem.

Zmiana nazwiska oznacza nie tylko zamianę go na inne, lecz także zmianę pisowni lub formy właściwej dla rodzaju żeńskiego albo męskiego. Zmiana imienia natomiast polega na zastąpieniu go innym bądź dwóch jednym albo dodaniem drugiego, względnie modyfikacją pisowni imienia lub imion.

Aby zmienić imię lub nazwisko, pani Anemona powinna wystąpić z pisemnym wnioskiem do kierownika urzędu stanu cywilnego w miejscu swojego pobytu stałego, a jeśli go nie ma, w miejscu swojego ostatniego pobytu stałego. Osoby zamieszkałe za granicą taki wniosek mogą złożyć za pośrednictwem konsula, wskazując w nim kierownika urzędu stanu cywilnego, któremu ma on go przekazać. Składając wniosek osobiście, trzeba przedstawić w urzędzie dokument potwierdzający tożsamość. Natomiast przesłany powinien mieć podpis poświadczony notarialnie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane