statystyki

Przyjęcie nazwiska żony możliwe tylko podczas ślubu

autor: Renata Majek16.12.2015, 19:00
Po roku od ślubu pozostaje jedynie tryb administracyjny – na zasadach przewidzianych w ustawie o zmianie imion i nazwisk.

Po roku od ślubu pozostaje jedynie tryb administracyjny – na zasadach przewidzianych w ustawie o zmianie imion i nazwisk.źródło: ShutterStock

Względy osobiste spowodowały, że chciałbym przyjąć nazwisko żony. Zastanawiałem się nad tym podczas ślubu, ale wtedy nie podjąłem decyzji. Czy teraz, po roku od zawarcia związku małżeńskiego, mogę to zrobić – pyta pan Marcin.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z może również zachować swoje albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Zatem pan Marcin miał prawo przyjąć nazwisko żony, ale było to możliwe wyłącznie podczas ceremonii ślubu. Wówczas każdy z małżonków składa oświadczenie o wyborze nazwiska przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego bezpośrednio po zawarciu małżeństwa, czyli po złożeniu przez mężczyznę i kobietę oświadczenia, że wstępują w związek małżeński. Jeśli zawiera się małżeństwo konkordatowe, oświadczenie powinno być złożone przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa lub do chwili sporządzenia aktu małżeństwa, co następuje najpóźniej niezwłocznie po zawarciu ślubu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane