statystyki

Zamówienia publiczne: Nowe przepisy doprowadzą do bankructw

autor: Sławomir Wikariak21.01.2016, 07:21; Aktualizacja: 21.01.2016, 08:49
Stanowisko prezesa UZP pozostaje nieobsadzone od grudnia 2013 r.

Stanowisko prezesa UZP pozostaje nieobsadzone od grudnia 2013 r.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy boją się, że wyłączenie spod przepisów o zamówieniach umów zawieranych ze spółkami komunalnymi doprowadzi wielu z nich do plajty. Drży zwłaszcza branża gospodarki odpadami.

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wczoraj oficjalny już projekt nowelizacji przepisów o zamówieniach publicznych. Wbrew początkowej koncepcji wykracza on poza to, co musimy implementować z nowych unijnych dyrektyw.

– Z jednej strony to dobrze, że rząd zdecydował się na przygotowanie własnej nowelizacji i nie kontynuował prac nad projektem Urzędu Zamówień Publicznych, który budził tak liczne kontrowersje. Z drugiej jednak spodziewałam się szybkiej, technicznej nowelizacji polegającej na wdrożeniu tego, co musimy, a tymczasem pojawiły się propozycje dużo dalej idących zmian – ocenia Katarzyna Kuźma, radca prawny i szef zespołu zamówień publicznych kancelarii DZP.

Chodzi m.in. o opisane przez nas w ubiegłym tygodniu propozycje, by wybór najkorzystniejszej oferty opierał się najwyżej w 40 proc. na cenie oraz o obowiązek wpisywania do specyfikacji wymogu zatrudniania pracowników na etat. Kontrowersje wzbudza również wyłączenie spod ustawy tzw. zamówień in-house. Chodzi o zlecenia przekazywane spółkom należącym do podmiotów publicznych – przede wszystkim umowy zawierane przez gminy z własnymi spółkami komunalnymi. Te ostatnie nie musiałyby już rywalizować o zamówienia z prywatnymi konkurentami.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane