statystyki

Zamówienia publiczne: Nowe przepisy doprowadzą do bankructw

autor: Sławomir Wikariak21.01.2016, 07:21; Aktualizacja: 21.01.2016, 08:49
Stanowisko prezesa UZP pozostaje nieobsadzone od grudnia 2013 r.

Stanowisko prezesa UZP pozostaje nieobsadzone od grudnia 2013 r.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy boją się, że wyłączenie spod przepisów o zamówieniach umów zawieranych ze spółkami komunalnymi doprowadzi wielu z nich do plajty. Drży zwłaszcza branża gospodarki odpadami.

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wczoraj oficjalny już projekt nowelizacji przepisów o zamówieniach publicznych. Wbrew początkowej koncepcji wykracza on poza to, co musimy implementować z nowych unijnych dyrektyw.

– Z jednej strony to dobrze, że rząd zdecydował się na przygotowanie własnej nowelizacji i nie kontynuował prac nad projektem Urzędu Zamówień Publicznych, który budził tak liczne kontrowersje. Z drugiej jednak spodziewałam się szybkiej, technicznej nowelizacji polegającej na wdrożeniu tego, co musimy, a tymczasem pojawiły się propozycje dużo dalej idących zmian – ocenia Katarzyna Kuźma, radca prawny i szef zespołu zamówień publicznych kancelarii DZP.

Chodzi m.in. o opisane przez nas w ubiegłym tygodniu propozycje, by wybór najkorzystniejszej oferty opierał się najwyżej w 40 proc. na cenie oraz o obowiązek wpisywania do specyfikacji wymogu zatrudniania pracowników na etat. Kontrowersje wzbudza również wyłączenie spod ustawy tzw. zamówień in-house. Chodzi o zlecenia przekazywane spółkom należącym do podmiotów publicznych – przede wszystkim umowy zawierane przez gminy z własnymi spółkami komunalnymi. Te ostatnie nie musiałyby już rywalizować o zamówienia z prywatnymi konkurentami.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane