statystyki

Zamówienia publiczne: Organizator przetargu płaci także za utracone korzyści

autor: Michał Culepa19.01.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.01.2016, 08:57
licytacja, aukcja

Agnieszka Z. wystarała się o kredyt bankowy i stanęła do przetargu na zakup ziemi rolnej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnychźródło: ShutterStock

Osoba, która wygrała przetarg, ale umowy nie zawarła z winy organizatora, może domagać się odszkodowania obejmującego nie tylko rzeczywistą szkodę, ale także utracone korzyści – orzekł Sąd Najwyższy.

Agnieszka Z. w 2001 r. zgłosiła wniosek o dofinansowanie działalności rolniczej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu wspierania młodych rolników. Otrzymała dofinansowanie – 75 tys. zł – pod warunkiem że w ciągu pół roku nabędzie grunty rolne (o powierzchni nie mniejszej niż 10 ha i nie większej niż 300 ha) i rozpocznie działalność.

Agnieszka Z. wystarała się o kredyt bankowy i stanęła do przetargu na zakup ziemi rolnej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Przetarg wygrała, oferując prawie 243 tys. zł za około 19,5 ha gruntów. Gdy jednak miało dojść do sprzedaży okazało się, że 25 proc. terenu zajmuje cmentarzysko kurhanów sprzed 3000 lat. Teren jest ściśle chroniony i zakazane na nim jest prowadzenie jakiejkolwiek działalności rolniczej czy przemysłowej. ANR nie poinformowała o tym Agnieszki Z., mimo że kilka miesięcy przed rozstrzygnięciem przetargu zawiadomienie o obszarze chronionym otrzymała z urzędu wojewódzkiego. W efekcie cały biznesplan rolniczki okazał się nieaktualny, bank wycofał się z kredytowania, a do zakupu ziemi nie doszło. Musiała też zwrócić dofinansowanie.

W tej sytuacji Agnieszka Z. skierowała powództwo przeciwko ANR, żądając blisko 325 tys. zł. Na kwotę składały się: pobrana przez bank prowizja kredytowa, zadatek na zakup ciągnika, kwota dofinansowania oraz równowartość kredytu na zakup gruntu. Zgodnie bowiem z art. 361 par. 2 kodeksu cywilnego co do zasady poszkodowanemu przysługuje naprawienie szkody obejmujące straty, które poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć. Kobieta wskazywała jako podstawę roszczeń przepis art. 704 par. 2 zdanie 3 k.c., zgodnie z którym jeżeli organizator aukcji albo przetargu uchyla się od zawarcia umowy, uczestnik, którego oferta została wybrana, może żądać zapłaty podwójnego wadium albo naprawienia szkody.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane