statystyki

Przetargi: Nieobecni tracą szansę na dochodzenie racji

autor: Sławomir Wikariak15.01.2016, 17:00
Firma, która złożyła odrzuconą ofertę, nie przystąpiła do tego postępowania odwoławczego, a to oznaczało, że straciła możliwość podważenia zarzutów

Firma, która złożyła odrzuconą ofertę, nie przystąpiła do tego postępowania odwoławczego, a to oznaczało, że straciła możliwość podważenia zarzutówźródło: ShutterStock

Firma, która chce bronić swojej oferty, musi bacznie śledzić ruchy konkurencji. Ta może bowiem w odwołaniu zgłosić odrębne zarzuty, które zakończą się eliminacją z przetargu.

TEZA To, że zamawiający odrzucił ofertę z jednego powodu, nie oznacza, że konkurent nie znajdzie ich więcej. Jeśli zgłosi je w odwołaniu, a firma nie przystąpi do postępowania odwoławczego, to ostatecznie utraci szanse na podważenie wyniku przetargu.

STAN FAKTYCZNY Przetarg dotyczył dostawy sprzętu komputerowego. Został ogłoszony po dniu 4 maja 2015 r., kiedy to weszła w życie zmiana ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 605), która rozszerzyła procedurę tzw. odwróconego VAT. Nowelizacja ta zmieniła jednocześnie art. 91 ust. 3a ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2015 r., poz. 2164 ze zm.). Zgodnie z nowym brzmieniem wykonawca, składając ofertę, musi poinformować zamawiającego o tym, że ten będzie miał obowiązek odprowadzić podatek i wskazać towar czy usługi, których to będzie dotyczyć.

Jedna z firm, które złożyły oferty, nie podała informacji dotyczących odwróconego VAT, nie wyszczególniła też, jakich urządzeń on dotyczy. Dlatego też zamawiający odrzucił jej ofertę. W odwołaniu wniesionym do Krajowej Izby Odwoławczej firma przekonywała, że nie miał do tego prawa. Powinien albo zażądać wyjaśnień, albo wręcz samodzielnie naprawić braki, poprawiając je jako oczywistą omyłkę pisarską lub też nieistotną omyłkę powodującą niezgodność ze specyfikacją. Jednocześnie wykonawca podważał też poprawność zwycięskiej oferty.

UZASADNIENIE Skład orzekający uznał, że firma, składając odwołanie, nie ma legitymacji czynnej. Okazało się bowiem, że zwycięski wykonawca, mimo odrzucenia oferty konkurenta, wniósł odwołanie, w którym domagał się tego samego, ale z innych powodów. Wskazał w nim m.in. na niezgodności oferty (odrzuconej) ze specyfikacją. Zamawiający uwzględnił te zarzuty w całości. Zgodnie z art. 186 ust. 2 zd. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych powinien więc wykonać czynność, której domagał się odwołujący, a więc odrzucić ofertę (niejako po raz wtóry).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane