statystyki

Testament przydatny w dziedziczeniu

autor: Patryk Słowik01.11.2015, 13:30
Testament

Testamentźródło: ShutterStock

Spadkobiercą można zostać na podstawie ustawy lub wskutek dziedziczenia testamentowego. Przepisy kodeksu cywilnego określają, że dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. To zaś oznacza, że powołany do dziedziczenia z testamentu ma pierwszeństwo przed osobami, które by dziedziczyły na podstawie ustawy.

Z testamentami związanych jest jednak kilka problemów.

Po pierwsze, zgodnie z art. 943 kodeksu cywilnego spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Przepis ten nastręcza jednak trudności praktycznych. Jedną z głównych jest to, czy testament sporządzony u notariusza został skutecznie odwołany, jeśli spadkodawca podarł przy świadkach jego kopię. Ostatnie orzeczenia sądów wskazują, że dokument nadal obowiązuje, a dla jego unieważnienia spadkodawca powinien udać się do notariusza.

Inny problem związany jest z sytuacją, gdy spadkodawca sporządził więcej niż jeden testament. Wtedy – jeśli nie zniszczył wcześniejszego i nie zaznaczył w nowym, że poprzedni odwołuje, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego. Jeśli w pierwszym testamencie spadkodawca synowi przekazał samochód, zaś w kolejnym mieszkanie córce – ważne będą postanowienia obu testamentów.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane