statystyki

Jakie formalności trzeba załatwić po śmierci bliskiego?

autor: Patryk Słowik30.10.2015, 08:53; Aktualizacja: 30.10.2015, 08:58
Obowiązek zgłoszenia zgonu spoczywa na osobie uprawnionej do pochówku.

Obowiązek zgłoszenia zgonu spoczywa na osobie uprawnionej do pochówku.źródło: ShutterStock

Zgon najbliższej nam osoby zawsze jest traumatycznym przeżyciem, ale stanowi także problem natury formalnej. W Polsce bowiem umiera dziennie ponad 1000 osób, państwo zaś musi zadbać o to, aby we wszelkich rejestrach dane były aktualne. A to oznacza obowiązki dla najbliższych zmarłego.

Gdy bliska nam osoba zmarła w domu, należy jak najszybciej wezwać albo lekarza rodzinnego, albo zadzwonić po doktora na pogotowie. Ten po przyjeździe i stwierdzeniu zgonu wystawi dokument nazywający się kartą zgonu. Po jej otrzymaniu należy zadzwonić do zakładu pogrzebowego, który zabierze zwłoki. I tu istotna uwaga: nasz stan psychiczny w tym momencie na ogół jest słaby, a zdarzają się zakłady pogrzebowe wykorzystujące ten fakt. Warto więc skupić się na wstępnym uzgodnieniu z przedstawicielem firmy warunków świadczonych usług. Inaczej za samo przetrzymywanie zwłok możemy zapłacić majątek.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane