statystyki

Spadkobiercy: Jakie prawa i obowiązki mają współwłaściciele nieruchomości

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz27.10.2015, 19:00
budowa, dom, nieruchomości

Czy współwłaściciel dostanie mieszkanie po spłaceniu innych?źródło: ShutterStock

Po wspólnym odziedziczeniu majątku stosunki między spadkobiercami nie zawsze układają się zgodnie. Jeśli dochodzi do konfliktów i sporów, warto pomyśleć np. o zniesieniu współwłasności, spłacając pozostałych.

Czy można obciążyć hipoteką odziedziczoną część

Pani Maria została współwłaścicielką w częściach ułamkowych jednej trzeciej nieruchomości, którą nabyła w drodze dziedziczenia. Teraz zamierza zaciągnąć kredyt w banku i obciążyć hipoteką odziedziczony majątek. Czy jest to możliwe? Czy z ułamkowej części nieruchomości może zostać przeprowadzona egzekucja komornicza?

TAK

Ułamkowa część nieruchomości może zostać obciążona hipoteką pod warunkiem, że stanowi udział współwłaściciela. Hipoteka musi być wpisana do księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. Z takiego udziału ułamkowego we współwłasności można prowadzić egzekucję komorniczą, gdy wierzyciel czytelniczki złoży o to wniosek w razie nieuregulowania przez nią w terminie zadłużenia. O zajęciu tej części komornik ma obowiązek zawiadomić pozostałych współwłaścicieli. Wprawdzie opis i oszacowanie obejmie w takim przypadku całą nieruchomość, ale sumą oszacowania części stanowiącej własność dłużnika jest odpowiednia część sumy oszacowania całości.

Podstawa prawna

Art. 1004–1013 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101).

Art. 65 ust. 3 i 67 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.).

Czy kupiony udział spadkowy da się wydzielić

Pani Wanda chce kupić połowę nieruchomości. Jednak okazało się, że jest to jedynie udział w masie spadkowej, którą odziedziczył współspadkobierca. Czytelniczka uzależnia transakcję od wydzielenia nabytej części z całego spadku. Czy istnieje taka możliwość?

TAK

Tak, ale tylko w toku postępowania o dział spadku i pod warunkiem że nie zachodzą przeszkody uniemożliwiające wydzielenie tego nabytku. Podział nieruchomości nie może być np. sprzeczny z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem. Czytelniczka będzie miała prawo wziąć udział w postępowaniu działowym jako osoba zainteresowana. Może przystąpić do niego na każdym etapie sprawy, aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Stanie się wówczas uczestnikiem postępowania o dział spadku i będą przysługiwały jej takie same prawa jak pozostałym współspadkobiercom. Jest to jedyny przewidziany przez przepisy sposób, ponieważ nie będzie mogła domagać się zniesienia współwłasności jedynie tego przedmiotu, który nabyła. Obowiązuje bowiem zasada, że sprzedaż udziału w masie spadkowej przez jednego ze współspadkobierców nie powoduje, że wspólność zostaje zniesiona.

Podstawa prawna

Art. 1036 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Art. 510 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane