statystyki

Powinien być zakaz ujawniania akt śledztwa nieuprawnionym

autor: Ewa Ivanova23.06.2015, 07:37; Aktualizacja: 23.06.2015, 08:44
Artykuł 241 kodeksu karnego zabrania jedynie publicznego rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa

Artykuł 241 kodeksu karnego zabrania jedynie publicznego rozpowszechniania wiadomości ze śledztwaźródło: DGP

Od lipca decyzję prokuratora o nieudostępnieniu akt postępowania będzie weryfikował nie jego przełożony, lecz sąd. Prokurator jeszcze mocniej niż dziś będzie więc musiał się zastanowić, zanim odmówi obronie dostępu do akt. Jak w tej sytuacji ograniczyć przecieki, które stały się plagą wielu głośnych śledztw?

Reforma procesu karnego z września 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247) zmieniła zasady dostępu do akt w postępowaniu przygotowawczym. Za jej sprawą już od 2 czerwca ubiegłego roku prokurator ma obowiązek udostępnić akta i umożliwić sporządzanie ich kopii uczestnikom postępowania, jeżeli nie zachodzi potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania lub ochrony ważnego interesu państwa. Od decyzji oskarżyciela w tym zakresie można się dziś odwołać do jego przełożonego. Ale od pierwszego lipca gwarancje jawności wewnętrznej śledztwa zostaną wzmocnione: zasadność odmowy będzie oceniał sąd.

– Dostęp do akt w postępowaniu przygotowawczym jest także istotą procesu kontradyktoryjnego. Jako prokurator akceptuję zasadę względnej jawności postępowania. Udostępniam akta, aby adwokat mógł realizować swój stosunek obrończy – tłumaczył prokurator Piotr Kosmaty, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, podczas konferencji na temat reformy k.p.k. zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką.

Jego zdaniem takie rozwiązania wynikają ze standardów strasburskich oraz orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego,


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane