statystyki

Nowa procedura karna oczami sędziego

autor: Paulina Szewioła26.06.2015, 09:07; Aktualizacja: 26.06.2015, 09:23
Prawo

Sędzia sportowy rozstrzyga, kto był lepszy w danym dniu w danej dyscyplinie. Sędzia, orzekając o winie konkretnego człowieka, musi mieć stuprocentową pewność, że faktycznie wina ta została udowodniona. Dlatego w sytuacjach, w których będzie potrzebna moja ingerencja, będę reagowaćźródło: ShutterStock

Prokuratorzy nie powinni się obawiać, że nagle wzrośnie liczba uniewinnień. Wręcz przeciwnie, mam nadzieję, że ta liczba spadnie. Przestaną do sądu wpływać sprawy, w których w ogóle nie należało formułować aktu oskarżenia - mówi w wywiadzie dla DGP Dorota Radlińska sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie orzekająca w XII wydziale karnym.

De facto przez pewien czas jeszcze niewiele się zmieni. 1 lipca 2015 r. proces karny oparty na starych zasadach definitywnie nie zniknie. Sędziowie reformę w pełni odczują dopiero wtedy, gdy na wokandę zaczną trafiać sprawy, w których akt oskarżenia wpłynął po tej dacie.

Sędziowie liczą przede wszystkim na porządek w aktach. Teraz bardzo często ich zawartość porównać można wręcz do zawartości śmietnika. Te same dokumenty występują w wersji skserowanej wielokrotnie, oczywiście zupełnie zbędnie. A w sprawach stu- czy dwustutomowych, to prawdziwa zmora. Prokuratorzy w prywatnych rozmowach mówią, że oni tego już nie ogarniają. Teraz będą musieli.

Nowe przepisy wymuszą również na prokuratorze racjonalizację materiału dowodowego. Zmianie ulega bowiem treść art. 333 par. 1 k.p.k. Do tej pory przepis ten nakładał na prokuratora obowiązek przedstawienia w akcie oskarżenia wykazu innych dowodów (poza listą świadków), których przeprowadzenia na rozprawie będzie się domagał. Nowelizacja zobowiązuje prokuratora do wskazania, i to przy każdym dowodzie, okoliczności, które mają być nim potwierdzone. Zmiana ta jest istotna, gdyż jednoznacznie określa, że wykaz „innych dowodów” to spis wniosków dowodowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o dowody z dokumentów. Takie precyzyjne uregulowanie tej kwestii jest korzystne. Do tej pory prokurator w wykazie często bez zastanowienia wymieniał wiele dokumentów niemających żadnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Zdarzały się sytuacje, że przystępując do ujawnienia wskazanych dowodów, zwracałam się do oskarżyciela z pytaniem o okoliczności, na jakie konkretny dowód ma być przeprowadzony. Wie pani, co wtedy często słyszałam?

Że jeżeli sąd ma wątpliwości, to nie musi ujawniać tego dowodu. Moim zdaniem dotychczasowy wykaz wskazany w akcie oskarżenia miał także charakter wniosków dowodowych, do których znajdował zastosowanie art. 170 k.p.k. Z poglądem tym często nie zgadzali się prokuratorzy. Podam przykład z praktyki. W wielotomowej sprawie, w wykazie dowodów prokurator uwzględnia w akcie oskarżenia dokument w języku niderlandzkim. Pismo liczy 60 stron i nie zostało przetłumaczone w postępowaniu przygotowawczym na język polski. Po wejściu w życie nowelizacji taka sytuacja nie będzie mogła mieć miejsca, gdyż uwzględniając ten obszerny dokument, prokurator zobowiązany będzie do podania okoliczności, które treścią tego pisma chce udowodnić. Będzie zatem musiał dołączyć do akt sprawy treść dokumentu w języku polskim.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • już tyle nam wadzuchna dobrego zrobiła(2015-06-28 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nooooo... Umorzy się wszystko, i wszyscy będą szczęśliwi. Alleluja i do przodu...!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane