statystyki

Fronczek: Niektóre pomysły mogą sparaliżować skuteczną egzekucję wyroków

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz16.05.2014, 07:36; Aktualizacja: 16.05.2014, 08:46
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek, ponownie wybrany na prezesa Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

Projekt nowelizacji ustawy o komornikach w części dotyczącej wysokości opłat egzekucyjnych jest skrajnie nieodpowiedzialny. To potężny cios w proces realizacji orzeczeń sądowych - mówi w wywiadzie dla DGP Rafał Fronczek, ponownie wybrany na prezesa Krajowej Rady Komorniczej

Podstawowym wyzwaniem w perspektywie krótkoterminowej będzie zaangażowanie się w proces legislacyjny i uświadomienie ustawodawcy konsekwencji uchwalenia proponowanych zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • syndyk(2014-05-18 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  Praca komornika nie jest bardziej niebezpieczna ani bardziej odpowiedzialna niż praca policjanta, wobec czego zarobki komorników nie powinny przewyższać zarobków w Policji. Zawód komornika się wyrodził, doszła kastowość przez dopuszczanie do zawodu jedynie absolwentów prawa, i czas to ukrócić, podobnie jak parokrotnie już ukrócono apetyty notariuszy po pierwszej prywatyzacyjnej euforii początku lat 90-tych. Do tego należy niezwłocznie zreformować kpc w zakresie informowania z urzędu pozwanego/dłużnika o wniosku powoda/wierzyciela o nadanie klauzuli wykonalności, informowania z urzędu o nadaniu klauzuli wykonalności, zabronić egzekucji kosztów postępowanai do czasu uprawomocnienia postanowienia o kosztach egzekucji, uprościć dożywotnie wydalanie z zawodu (kazus R. Moryca i podobne). Państwo polskie nie może być narzędziem do niszczenia osób i firm, częstokroć jedynie rzekomych dłużników.

  Odpowiedz
 • policjant(2014-05-18 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Przyznaję ci racię syndyk) że policja powinna tak samo zabrać jak ponieważ komornik sobie rąk nie brudzi jak dłużnik nie chce wyjść czy straszy komornika tylko on wzywa policję żeby go broniła i pomogła przeprowadzić egzekucję i dla tego powinna zarabiać policja jak komornik

  Odpowiedz
 • Czytelnik(2014-05-18 22:12) Zgłoś naruszenie 00

  Polska jest dziwny krajem, każdy tylko widzi portfel innej osoby i twierdzi że oni to mają tak dobrze. Jeżeli ktoś uważa że komornik to taki prosty zawód dlaczego tak mało osób chce go wykonywać. Średnio na aplikację radcowską czy adwokacką zdaje po kilka tysięcy osób w skali jednej apelacji gdzie na komorniczą aplikację chętnych jest kilkaset aplikantów. wiadomo jak w każdym zawodzie są komornicy którzy zarabiają bardzo dużo ale są i tacy którzy ledwo co wiążą koniec z końcem.
  Do Policjanta - Chętnie poznam policjanta który na wezwanie komornika robi wszystko za niego, a nie twierdzi że on może stać tylko i się przyglądać a ewentualnie jak ktoś naruszy nietykalność osobistą komornika to wtedy zainterweniuje.
  A dla wszystkich którzy nie lubią komorników mam propozycję zlikwidujmy ten zawód, niech nikt nie ściga nas za nasze długi, bo po co cokolwiek oddawać. Przecież jak głupi bank dał mi kredyt to niech czeka i sto lat może spłacę go lub nie. Przecież jak biorę telefon czy mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu to nie muszę płacić żadnych rachunków, przecież liczy się tylko moje ja i to żeby było mi wygodnie. Więc taka moja propozycja biorąc jakąkolwiek pożyczkę zastanówmy się czy będziemy mogli ją spłacić jeśli stracimy pracę, to na pewno komornik nie będzie miał dużych dochodów skoro wszyscy będą spłacać swoje długi. I na tym kończę tym miłym akcentem Dobranoc

  Odpowiedz
 • Witalis(2014-05-17 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Zgoda, że ograniczenie zarobku komornika jest kontrowersyjne, lub nawet nieodpowiedzialne. Bo uważam, że komornik powinien zarabiać na wysokim poziomie, gdyż jest to zawód trudny, a bywa że niebezpieczny. Funkcja komornika jest bardzo potrzebna społecznie i w gospodarce. Z tym że uważam, iż część opłaty powinien pokrywać wierzyciel, zwłaszcza przy czynnościach poza egzekucjami świadczeń pieniężnych.
  Wierzyciel też powinien być obciążany za nieskuteczne egzekucje, gdy wnosi o nie przeciwko temu samemu dłużnikowi częściej niż co 2 lata (chyba ża kolejna egzekucja jest skuteczna), albo gdy z góry wiadomo o braku bieżącego majątku u dłużnika. Bo egzekucja to przecież nie wendetta, ani nie okazja do szykanowania dłużnika, mimo że niektórzy wierzyciele tak uważają.

  Natomiast zasadniczym nadużyciem są wygórowane wynagrodzenia adwokatów i radców, i to przy praktykowanej bezwzględnej przyznaniowości apanaży przeciwko stronom przegrywającym i przeciwko dłużnikom. Udział korporacyjnych prawników jest zwykle zbędny dla sprawy, a mimo tego pociąga często najwyższe obciążenie finansowe.

  Wynagrodzenie komornika opłatą egzekucyjną powinno być skrajnie proste i jednoznaczne - np. stałe 10% niezależnie od sposobu egzekucji przy egzekwowanych świadczeniach pieniężnych. Niedopuszczalne powinno być stosowanie kilku sposobów egzekucji, gdy jeden sposób daje szybki efekt.

  Plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji powinien być natychmiast wykonalny, a jeśli w wyniku jego zaskarżenia zostanie przez sąd zmieniony, komornik powinien ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą.

  Jest też wiele koniecznych uproszczeń, których jednak nie spodziewam się po posłach, ani po jakimkolwiek z istniejących lobby. To towarzystwo po prostu albo niewiele jest w stanie zrozumieć, albo sabotuje potrzebne rozwiązania.

  Odrębnym mankamentem jest currendowe oprogramowanie, które przeinacza ustawowe sposoby liczenia opłat; oczywiście na korzyść komorników. Skargą na czynność komornika tego się nie zwalczy, bo sędziostwo jest zbyt niekompetentne, żeby umieć policzyć coś arytmetycznie, a ponadto oprogramowanie Lexa daje Niezawisłym i Niezależnym inne wytyczne, niż wynika to z ustawodastwa.

  Taki kraj, co poradzić!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane