statystyki

Obrót nieruchomościami bezpieczniejszy. Zmiany w księgach wieczystych będą widoczne od razu

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz27.05.2014, 07:46; Aktualizacja: 27.05.2014, 09:52
Wątpliwości komorników budzi propozycja, zgodnie z którą braki formalne w przypadku składanych przez nich wniosków będą usuwali wierzyciele

Wątpliwości komorników budzi propozycja, zgodnie z którą braki formalne w przypadku składanych przez nich wniosków będą usuwali wierzycieleźródło: ShutterStock

Obrót nieruchomościami stanie się bezpieczniejszy. Notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych, którzy występują w charakterze organu egzekucyjnego, będą składać wnioski o zmiany w księgach wieczystych wyłącznie za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego. Posługiwać się będą przy tym interaktywnymi formularzami. Pisma w formie papierowej odejdą do lamusa. Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. W czwartek zajmie się nim Stały Komitet Rady Ministrów.

Zdaniem autorów regulacja usprawni postępowania wieczystoksięgowe oraz zagwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych treści i jednoznaczną identyfikację osób, które będą składać wnioski za pośrednictwem nowego systemu.

Najważniejsze jednak, że dane zawarte w elektronicznym wniosku zostaną natychmiast po jego złożeniu zweryfikowane i przetworzone z uwzględnieniem struktury ksiąg wieczystych prowadzonych w tym samym systemie teleinformatycznym – a także w niektórych przypadkach od razu uwzględnione w księgach.

Skorzystają przede wszystkim nabywcy, ponieważ utrudni to wielokrotny obrót tym samym mieszkaniem, działką lub budynkiem przez osobę, która już się pozbyła nieruchomości. Przykładowo złożenie niezwłocznie po sporządzeniu aktu notarialnego elektronicznego wniosku o wpisanie w księdze wieczystej zmiany właściciela spowoduje, że automatycznie pojawi się w niej odpowiednia wzmianka.

Komornicy będą też za pośrednictwem systemu wysyłać wnioski o ujawnienie w księgach wieczystych zajęcia nieruchomości (którego dokonali w toku postępowania egzekucyjnego) oraz przypadków przyłączenia się innych wierzycieli do toczących się już egzekucji. Wzmianki na ten temat również pojawią się natychmiast w księgach.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane