statystyki

Czego może domagać się poszkodowany, gdy komornik nie zweryfikował danych otrzymanych od wierzyciela?

autor: Zuzanna Prandecka-Walek18.01.2020, 07:00
W opisanej sytuacji doszło do zajęcia należności na rachunku bankowym czytelnika i podjęcia działań w kierunku egzekucji z jego nieruchomości. Tego typu konsekwencje nieprawidłowego przetwarzania danych niewątpliwie mają wpływ na sytuację materialną, rodzinną czy zawodową czytelnika i mogą być dla niego dotkliwe.

W opisanej sytuacji doszło do zajęcia należności na rachunku bankowym czytelnika i podjęcia działań w kierunku egzekucji z jego nieruchomości. Tego typu konsekwencje nieprawidłowego przetwarzania danych niewątpliwie mają wpływ na sytuację materialną, rodzinną czy zawodową czytelnika i mogą być dla niego dotkliwe.źródło: ShutterStock

Osoba, która poniosła szkodę lub doznała krzywdy w wyniku działań komornika, może żądać od niego odszkodowania w wysokości poniesionej szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – jeśli działanie komornika było zawinione. Wysokość roszczenia będzie w takich przypadkach uzależniona od wysokości szkody lub rozmiarów doznanej krzywdy oraz zakresu i rodzaju spowodowanych naruszeń. Do tego rodzaju naruszeń można zaliczyć w szczególności naruszenie dóbr osobistych, takich jak prawo do prywatności czy imię i nazwisko. 

Jestem przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Niedawno padłem ofiarą działań komornika, który otrzymał od wierzyciela podstawowe dane dłużnika oraz błędny PESEL − mój. Komornik, wprowadzając numer PESEL do systemu Pesel-Net, pozyskał z niego mój adres zamieszkania. I w ten sposób dotarł do mnie. Zajął moje konto firmowe oraz wystąpił o wpis do hipoteki prywatnej nieruchomości. Jakie działania mogę podjąć przeciwko komornikowi?

W opisanej sytuacji doszło do zajęcia należności na rachunku bankowym czytelnika i podjęcia działań w kierunku egzekucji z jego nieruchomości. Tego typu konsekwencje nieprawidłowego przetwarzania danych niewątpliwie mają wpływ na sytuację materialną, rodzinną czy zawodową czytelnika i mogą być dla niego dotkliwe.

To nie wszystkie możliwości działań, jakie może podjąć czytelnik, w opisywanym przypadku doszło bowiem do naruszenia zasad ochrony danych osobowych. Czytelnik może zatem, w przypadku nieskutecznych prób polubownego załatwienia sprawy z komornikiem, złożyć skargę do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Informacje przetwarzane prawidłowo, czyli jak?

Komornik jako administrator danych osobowych zobowiązany był podjąć wszelkie rozsądne działania zapewniające merytoryczną poprawność przetwarzanych danych. W szczególności może to oznaczać konieczność uzyskania niezależnego potwierdzenia prawidłowości danych. Podjęte działania powinny być adekwatne do potencjalnych konsekwencji związanych z możliwą nieprawidłowością przetwarzania.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • xtc(2020-01-18 07:48) Zgłoś naruszenie 120

    Od kilku lat nr PESEL jest na tytule wykonawczym, a zakres związania komornika tytułem wyklucza jego badanie na tym etapie. Więc artykuł sobie a muzom... W przypadku starego tytułu, zależy od sytuacji. Jeżeli dane zz PESEL nie zgadzają się z imieniem i nazwiskiem , to jest to podstawa do weryfikacji. Jeżeli PESEl nalezy do innej osoby niż dłużnik, ale o takim samym imieniu i nazwisku, komornik nie ma żadnych mozliwości weryfikacji . Więc jeżeli już odpowiedzialność- to wierzyciela lub pełnomocnika wierzycilea, zalezy kto wskazał

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Piotr(2020-01-18 13:42) Zgłoś naruszenie 74

    Co za nieuk , dyletant, człowiek pozbawiony elementarnej wiedzy pisze takie artykuły i wprowadza ludzi w błąd !!!! Za takie artykuły , wypisywanie takich głupot, nieprawdy dziennikarz powinien być pozbawiony prawa wykonywania zawodu ponieważ jest nierzetelny !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane