statystyki

Czego może domagać się poszkodowany, gdy komornik nie zweryfikował danych otrzymanych od wierzyciela?

autor: Zuzanna Prandecka-Walek18.01.2020, 07:00
W opisanej sytuacji doszło do zajęcia należności na rachunku bankowym czytelnika i podjęcia działań w kierunku egzekucji z jego nieruchomości. Tego typu konsekwencje nieprawidłowego przetwarzania danych niewątpliwie mają wpływ na sytuację materialną, rodzinną czy zawodową czytelnika i mogą być dla niego dotkliwe.

W opisanej sytuacji doszło do zajęcia należności na rachunku bankowym czytelnika i podjęcia działań w kierunku egzekucji z jego nieruchomości. Tego typu konsekwencje nieprawidłowego przetwarzania danych niewątpliwie mają wpływ na sytuację materialną, rodzinną czy zawodową czytelnika i mogą być dla niego dotkliwe.źródło: ShutterStock

Osoba, która poniosła szkodę lub doznała krzywdy w wyniku działań komornika, może żądać od niego odszkodowania w wysokości poniesionej szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – jeśli działanie komornika było zawinione. Wysokość roszczenia będzie w takich przypadkach uzależniona od wysokości szkody lub rozmiarów doznanej krzywdy oraz zakresu i rodzaju spowodowanych naruszeń. Do tego rodzaju naruszeń można zaliczyć w szczególności naruszenie dóbr osobistych, takich jak prawo do prywatności czy imię i nazwisko. 

Jestem przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Niedawno padłem ofiarą działań komornika, który otrzymał od wierzyciela podstawowe dane dłużnika oraz błędny PESEL − mój. Komornik, wprowadzając numer PESEL do systemu Pesel-Net, pozyskał z niego mój adres zamieszkania. I w ten sposób dotarł do mnie. Zajął moje konto firmowe oraz wystąpił o wpis do hipoteki prywatnej nieruchomości. Jakie działania mogę podjąć przeciwko komornikowi?

W opisanej sytuacji doszło do zajęcia należności na rachunku bankowym czytelnika i podjęcia działań w kierunku egzekucji z jego nieruchomości. Tego typu konsekwencje nieprawidłowego przetwarzania danych niewątpliwie mają wpływ na sytuację materialną, rodzinną czy zawodową czytelnika i mogą być dla niego dotkliwe.

To nie wszystkie możliwości działań, jakie może podjąć czytelnik, w opisywanym przypadku doszło bowiem do naruszenia zasad ochrony danych osobowych. Czytelnik może zatem, w przypadku nieskutecznych prób polubownego załatwienia sprawy z komornikiem, złożyć skargę do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Informacje przetwarzane prawidłowo, czyli jak?

Komornik jako administrator danych osobowych zobowiązany był podjąć wszelkie rozsądne działania zapewniające merytoryczną poprawność przetwarzanych danych. W szczególności może to oznaczać konieczność uzyskania niezależnego potwierdzenia prawidłowości danych. Podjęte działania powinny być adekwatne do potencjalnych konsekwencji związanych z możliwą nieprawidłowością przetwarzania.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • xtc(2020-01-18 07:48) Zgłoś naruszenie 120

    Od kilku lat nr PESEL jest na tytule wykonawczym, a zakres związania komornika tytułem wyklucza jego badanie na tym etapie. Więc artykuł sobie a muzom... W przypadku starego tytułu, zależy od sytuacji. Jeżeli dane zz PESEL nie zgadzają się z imieniem i nazwiskiem , to jest to podstawa do weryfikacji. Jeżeli PESEl nalezy do innej osoby niż dłużnik, ale o takim samym imieniu i nazwisku, komornik nie ma żadnych mozliwości weryfikacji . Więc jeżeli już odpowiedzialność- to wierzyciela lub pełnomocnika wierzycilea, zalezy kto wskazał

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Piotr(2020-01-18 13:42) Zgłoś naruszenie 73

    Co za nieuk , dyletant, człowiek pozbawiony elementarnej wiedzy pisze takie artykuły i wprowadza ludzi w błąd !!!! Za takie artykuły , wypisywanie takich głupot, nieprawdy dziennikarz powinien być pozbawiony prawa wykonywania zawodu ponieważ jest nierzetelny !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane