statystyki

Komornik ponad sądem, czyli efekt nowelizacji KPC

autor: Grzegorz Ginalski28.09.2019, 12:00; Aktualizacja: 28.09.2019, 12:23
sąd, temida

Po wprowadzeniu nowych przepisów komornik uzyskał prawo do ustalania samodzielnie, jaki termin przedawnienia obowiązuje, nawet wbrew wyrokowi w tym zakresie.źródło: ShutterStock

Po wprowadzeniu nowych przepisów komornik uzyskał prawo do ustalania samodzielnie, jaki termin przedawnienia obowiązuje, nawet wbrew wyrokowi w tym zakresie.

W d niu 21 sierpnia br. weszła w życie część przepisów nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1469). Kilka z nich zostało dodanych – w mojej ocenie bardzo nieszczęśliwie – na etapie prac legislacyjnych. Jednym z takich przepisów jest art. 804 par. 2 k.p.c. Zgodnie z nim, jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia dochodzonego roszczenia upłynął, a wierzyciel nie przedłożył dokumentu, o którym mowa w art. 797 par. 1 1 k.p.c., organ egzekucyjny odmawia wszczęcia egzekucji. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie. W nowo dodanym art. 797 par. 1 1 k.p.c. wskazano, że jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia dochodzonego roszczenia upłynął, do wniosku należy dołączyć również dokument, z którego wynika, że doszło do przerwania biegu przedawnienia.

Trudności praktyczne

Regulacje te budzą poważne wątpliwości i zastrzeżenia. Po pierwsze, nie wiadomo, co oznacza sformułowanie, że „z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia upłynął”. Ponieważ z pewnością nie chodzi o żadne dodatkowe adnotacje, wydaje się, że komornik będzie miał obowiązek sprawdzać samodzielnie na podstawie tytułu wykonawczego, czy doszło do przedawnienia. Teoretycznie jest to możliwe, gdy w treści tytułu wykonawczego wskazano datę wymagalności roszczenia (przez wskazanie początkowej daty naliczania odsetek), ale już w sytuacji, gdy w pozwie dokonano kapitalizacji odsetek, ustalenie takie jest praktycznie niewykonalne. W tytule wykonawczym nie wskazuje się też daty wniesienia pozwu, co również czyni ten nowy obowiązek komornika trudnym do zrealizowania – nie jest on bowiem w stanie określić, czy pozew został wniesiony przed datą przedawnienia.

Jedynym racjonalnym wyjaśnieniem jest uznanie, że ustawodawcy chodziło o termin przedawnienia określony w art. 125 kodeksu cywilnego, czyli termin przedawnienia roszczeń określonych w prawomocnym orzeczeniu. Powyższe jednak nie wynika wprost z przepisu, co w mojej ocenie przynajmniej na początkowym stadium jego stosowania budzi poważne wątpliwości.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dłużnik ma nie płacić(2019-09-29 18:57) Zgłoś naruszenie 61

    Więc tak: Teraz Referendarz Sądowy "uchyli" wyrok Sądu Najwyższego w trybie art. 782 k.p.c. A Komornik Sądowy będzie nawet ważniejszy. Bo jeśli SR i SO uchylą "uchyłkę" wyroku Sądu Najwyższego dokonaną przez Referendarza Sądowego, to KOMORNIK może w trybie art 804 k.p.c. uchylić ich uchylenie. Więc przez głupotę naszej władzy proces będzie zaczynał się od nowa na etapie Referendarza lub Komornika. Co więcej przepisy nakazują Referendarzowi i Komornikowi Z URZĘDU weryfikowanie przedawnienia. I w tym zakresie nakazuje im działać OD NOWA! Czyli Referendarz i Komornik NIE MAJĄ PRAWA wziąć pod uwagę, prawomocnego wyroku mówiącego, że przedawnienie nie nastąpiło. Absurd? Nieee... to było celowe. Dłużnik (wyborca) ma mieć prawo nie spłacać długów. Tak postanowiono... i tyle.

    Odpowiedz
  • Kuba(2019-10-25 10:59) Zgłoś naruszenie 21

    czy w sejmie, senacie, ministerstwach pracują prawnicy ? czy oni wszyscy należą do PIS-u? (dlatego nic nie potrafią)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane