statystyki

Nowelizacja KPC: Emocje prawników nie udzieliły się klientom. Nie ma masowego wnoszenia pozwów

autor: Piotr Szymaniak05.11.2019, 07:58; Aktualizacja: 05.11.2019, 07:58
W czwartek wchodzi w życie zasadnicza część nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany przyniosą m.in. odrębną procedurę gospodarczą oraz przepisy, które mają położyć tamę obstrukcji (np. odrzucanie pozwów oczywiście bezzasadnych czy przeciwdziałanie piętrowym zażaleniom).

W czwartek wchodzi w życie zasadnicza część nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany przyniosą m.in. odrębną procedurę gospodarczą oraz przepisy, które mają położyć tamę obstrukcji (np. odrzucanie pozwów oczywiście bezzasadnych czy przeciwdziałanie piętrowym zażaleniom).źródło: ShutterStock

W czwartek wchodzi w życie zasadnicza część nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany przyniosą m.in. odrębną procedurę gospodarczą oraz przepisy, które mają położyć tamę obstrukcji (np. odrzucanie pozwów oczywiście bezzasadnych czy przeciwdziałanie piętrowym zażaleniom).

Choć zdania na temat nowelizacji są podzielone (pozytywnie ocenia ją wielu sędziów, pełnomocnicy mają dużo gorsze zdanie), wszyscy zgadzają się co do jednego – w porównaniu z obecnie obowiązującymi regulacjami postępowanie będzie bardziej sformalizowane.

Mimo to wizja reformy nie spowodowała, by klienci kancelarii prawnych naciskali na szybsze inicjowanie postępowań ani na odwlekanie tego momentu, by „załapać się” na prowadzenie sporu według nowych reguł.

– Przyrost liczby spraw był zauważalny przed 21 sierpnia br., czyli przed zmianą przepisów o kosztach sądowych, szczególnie dotyczących zawezwań do próby ugodowej – mówi dr Maciej Kiełbowski, adwokat w praktyce sporów administracyjnych oraz praktyce postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • weg(2019-11-05 15:47) Zgłoś naruszenie 61

  procedura obowiązuje od momentu wejścia w życie, śpieszenie się z pozwami nic nie da

  Odpowiedz
 • Legart(2019-11-06 12:09) Zgłoś naruszenie 10

  Po prostu przeczytali ustawę. Przepisy "chwytają w locie". Więc nie ma znaczenia, czy wniesie się pozew dziś, czy w poniedziałek. To nie zmienia stanu prawnego. Na dziś wygląda to tak, że postępowania cywilne w prostych sprawach o zapłatę kwoty pieniężnej będą, przynajmniej początkowo, DUUUŻO dłuższe. Co zapewnią dwa rozwiązania: Właściwość przy konsumentach sprawi, że Sądy będą się przerzucać pozwami. Doręczenie komornicze wydłuży procedurę o co najmniej 4 miesiące w każdej sprawie. Na dodatek wykreślenie katalogu przesłanek negatywnych z nakazów zapłaty sprawi, że nakazy zapłaty będą (lub nie - jest kolizja przepisów) doręczane zagranicznie. Przez wydziały, które tego dotąd nie robiły - co je skutecznie zatka.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-11-06 07:48) Zgłoś naruszenie 00

  Ja zawsze POwtarzam Ministrowi Sprawiedliwości,: za każde rozpoczete 1000 zł sporu --placić 1000 zł opłaty Sądowej ,1000 zł dla adwokata ,1000zl dla rzeczoznawcy i to tylko w rejonowym. W apelacyjnym koszty potrajamy.Może wówczas ta "wyższa kasta" i palestra nażre się tej kasy .Tusk w przypadku wstecznie działajacej a okradajacej spracowanych w szkodliwych i nieb warunkach pracy Ustawy POmostowej -robotników tak zatrudnianych za komny...powiedzial___w temacie kosztów: ”Cieszcie się że mieliście prace „-on nic nie umiał -to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS. i to jest państwo Prawa -tak się załatwia sprawy --a Niech zdychają ..Pis teżś nic z tematem nie robi -rozdaje dzieciom Pana Włodka z POD BUDKI z piwem..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane