statystyki

Nowelizacja KPC: Zabezpieczenie roszczeń między przedsiębiorcami będzie prostsze [ANALIZA]

autor: Maciej Woźniak, Agnieszka Nadolna12.09.2019, 09:25; Aktualizacja: 12.09.2019, 09:31
Firma przyjazna MSP na start

Nowa regulacja – ze względu na znaczne wzmocnienie pozycji wierzycieli – może też stać się pretekstem do nadużyć w przypadku konfliktu kontrahentów.źródło: Materiały Prasowe

Od przyszłego roku wejdzie w życie zmiana postępowania cywilnego mająca uprościć zabezpieczenie roszczeń przed sądem cywilnym. Nowelizacja nadaje szczególne przywileje przedsiębiorcom, którzy dochodzą od swoich kontrahentów przeterminowanej zapłaty.

Obecnie powód dochodzący swoich roszczeń może domagać się zabezpieczenia, jeśli przekona sąd o ryzyku niewykonania mającego zapaść wyroku. Może to wystąpić zwłaszcza wtedy, gdy dłużnik wyzbywa się majątku albo grozi mu niewypłacalność. W takim wypadku sąd – jeszcze przed rozpoznaniem szczegółów sprawy – wydaje orzeczenie, które wpływa na sytuację dłużnika, zwiększając szansę na wykonanie przyszłego wyroku (np. przez ustanowienie hipoteki albo zajęcie środków z rachunku bankowego). Jedną z przesłanek zabezpieczenia jest więc – obok przedstawienia dowodów na poparcie powództwa – uprawdopodobnienie tzw. interesu prawnego.

Kwestia interesu prawnego stanowi obecnie wyzwanie dla powoda. Zwykle łatwo wywołać u sądu wrażenie, że powództwo zostanie uwzględnione (zwłaszcza w prostych sprawach o zapłatę), jednak o wiele trudniej wierzycielowi pozyskać i przedstawić informacje o majątku dłużnika. W rezultacie znaczna część wniosków o zabezpieczenie jest oddalana ze względu na brak interesu prawnego, którego sąd nie ma prawa z góry zakładać. O rzeczywistej szansie egzekucji powód dowiaduje się po skierowaniu sprawy do komornika, wówczas jednak często okazuje się, że dłużnik miał dostatecznie dużo czasu na jej udaremnienie.

Uproszczony tryb


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane