statystyki

Likwidacja użytkowania wieczystego. Jak otrzymać zaświadczenie o uwłaszczeniu?

autor: Maciej Suchorabski12.01.2019, 17:00
Organ wydający zaświadczenie przekaże je również do sądu wieczystoksięgowego.

Organ wydający zaświadczenie przekaże je również do sądu wieczystoksięgowego.źródło: ShutterStock

Aby otrzymać zaświadczenie o uwłaszczeniu, nie trzeba dopełniać żadnych formalności. Dostaniemy je najpóźniej do końca tego roku. Na jego podstawie wnosimy opłatę przekształceniową, a sąd dokona wpisów w księdze wieczystej.

Dotychczasowy użytkownik, który chce uwłaszczyć się na gruntach samorządowych lub tych należących do Skarbu Państwa, nie musi pilnować żadnych terminów ani na razie dokonywać żadnych czynności, bo przekształcenie odbywa się automatycznie z mocy prawa. Wszystkie obowiązki póki co leżą po stronie organów reprezentujących Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Pierwszym z nich jest wydanie zaświadczenia potwierdzającego uwłaszczenie.

Kto wydaje zaświadczenia

W przypadku gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa organem takim jest starosta, a dla działek należących do jednostek samorządu terytorialnego odpowiednio: wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo województwa.

Zaświadczenie możemy otrzymać także od dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub dyrektora oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego, dyrektora Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (w przypadku gruntów pozostających w ich władaniu).

Zaświadczenie co do zasady będzie wydawane w ciągu 12 miesięcy od daty przekształcenia, czyli od 1 stycznia tego roku. Jest jednak możliwość uzyskania go w krótszym terminie, trzeba tylko złożyć specjalny wniosek do odpowiedniego organu. Będzie on musiał przygotować je w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, jeżeli będzie ono potrzebne właścicielowi lokalu na przykład do jego sprzedaży lub zaciągnięcia kredytu hipotecznego albo właścicielowi budynku w celu ustanawiania odrębnej własności lokalu.

Składając wniosek o wcześniejsze wydanie niniejszego dokumentu, musimy się jednak liczyć z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości 50 zł.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • użytkownik wieczysty(2019-01-13 11:57) Zgłoś naruszenie 102

  Robią nas w konia?Musimy zapłacić 40 % wartości gruntu a w Warszawie tylko 2%.TO jest wielki skandal?

  Odpowiedz
 • Zyta(2019-01-13 12:40) Zgłoś naruszenie 101

  Niby dlaczego Warszawa ma być uprzywilejowana wszyscy powinni zapłacić tyle samo.

  Odpowiedz
 • Wilus(2019-01-14 13:17) Zgłoś naruszenie 41

  A. co z gruntami nalezacymi do spadkobiercow , a rozkradzionymi przez pracownikow STAROSTWA I GMIN. .rOWNIEZ WYROKI I POSTANOWIENIA UCHYLONE. zMIENIONO NUMERY EWIDENCYJNE DZIALEK BUDOWLANE SPRZEDANO JAKO LAKI. gMINA sIEMIATYCZE.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alek(2019-01-13 14:17) Zgłoś naruszenie 15

  Warszawa ma płacić 90% powinni wszyscy tak samo

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane