statystyki

Przekształcenie we własność: Oto zagrożenia, które czekają na deweloperów

autor: Piotr Staniszewski, Alicja Szczudło03.01.2019, 07:50; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:54
Opłata z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność może zostać poniesiona jednorazowo lub zostać rozłożona na raty, płatne w okresie 20 lat w przypadku osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych oraz przedsiębiorców.

Opłata z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność może zostać poniesiona jednorazowo lub zostać rozłożona na raty, płatne w okresie 20 lat w przypadku osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych oraz przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

We wtorek nastąpiło automatyczne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność w stosunku do gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Zmiany dotyczą jednak nie tylko osób fizycznych – którym w komentarzach poświęca się najwięcej uwagi – ale również przedsiębiorców, w tym tych będących jeszcze w trakcie realizacji inwestycji budowlanych.

Zgodnie z nowymi regulacjami użytkowanie wieczyste uległo przekształceniu we własność 1 stycznia 2019 r. lub też stanie się to z dniem oddania budynku mieszkalnego do użytkowania (tj. uzyskania pozwolenia na użytkowanie), jeśli nastąpi ono po tej dacie. W praktyce określenie momentu przekształcenia może okazać się kłopotliwe choćby w sytuacji, w której przedsiębiorca uzyska pozwolenie na użytkowanie części budynku, np. obejmującej tylko niektóre lokale mieszkalne albo tylko część istniejących lokali użytkowych położonych w budynku, w którym większość stanowią lokale mieszkalne.

Ustawa takich sytuacji nie reguluje. Pojawi się więc problem z jednoznacznym potwierdzeniem, czy i kiedy prawo użytkowania wieczystego uległo przekształceniu we własność. Można sobie wyobrazić, że w skali kraju dojdzie do rozbieżności w praktyce poszczególnych urzędów dotyczącej wydawania zaświadczeń o przekształceniu. Pomiędzy momentem oddania do użytkowania a uzyskaniem zaświadczenia o przekształceniu, wydzieleniem samodzielnych lokali i sprzedaży ich klientom może upłynąć dużo czasu. A to przyczyniłoby się do opóźnień w realizacji i komercjalizacji inwestycji.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Sprzedający(2019-01-03 12:14) Zgłoś naruszenie 13

    A co ze sprzedażą mieszkania przez osobę prywatną? Notariusz mówi, że zaświadczenie o przekształceniu jest potrzebne do sprzedaży (sporządzenia aktu notarialnego), urząd nie wie na tę chwilę, jak do zaświadczeń w ogóle podejść (można złożyć wniosek o zaświadczenie, ale mają na to 4 miesiące i urzędnik twierdzi, że wcześniej nie będzie wiedział, co z tym zrobić; o zaświadczeniach uproszczonych w ogóle nie słyszał). Rynek zablokowany na kilka miesięcy?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • właściciel(2019-01-03 19:37) Zgłoś naruszenie 10

    Na dzień 03 stycznia 2019 żadna strona internetowa urzędu miasta Warszawy czy dzielnicy nie zawiera wzoru wniosku o wydanie takiego zaświadczenia (a ustawa mówi, że na wniosek właściciela zaświadczenie wydawane jest w ciągu 4 mcy, a w przypadku sprzedaży mieszkania 30 dni). Czekanie 12 miesięcy jest bezsensowne, bo co będzie kiedy zaświadczenie dostanę np. 30 grudnia 2019 roku - otóż muszę zapłacić opłatę roczną za 2019, oraz w 2020 roku albo opłatę roczną za 2020 albo kiedy zechcę skorzystać z jednorazowej spłaty - z pewnością inną bonifikatę niż ta 98% (bo jak totalni będą mieli większość w Sejmie to zmieni się na niekorzyść zarówno sama ustawa, a już z pewnością nie będzie bonifikaty 98% odnośnie gruntów samorządowych w Warszawie, co najwyżej 60% o ile w ogóle będzie jakakolwiek).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane