statystyki

Czy etat odbiera niezależność? Zdania adwokatów są podzielone

autor: Szymon Cydzik30.10.2018, 12:00; Aktualizacja: 30.10.2018, 12:58
prawnik, wymiar sprawiedliwości

prawnik, wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

O zasadności zakazu zatrudniania adwokatów na umowę o pracę rozmawia się od wielu lat. Ostatnio dyskusja rozgorzała na nowo w związku z anonimową petycją złożoną w Sejmie.

P ismo dotyczy zmiany art. 4b ust. 1 pkt 1 prawa o adwokaturze (Dz.U. 1982 nr 16 poz. 124), który stanowi, że adwokat nie może wykonywać zawodu, jeśli pozostaje w stosunku pracy (wyjątkiem jest etat na uczelni). Stosunek pracy rodzi bowiem zależność od pracodawcy, który może wydawać adwokatowi polecenia służbowe i wyciągać konsekwencje z ich niewykonania.

Problem w tym, że klient nie zawsze trafnie ocenia, co leży w jego interesie. Adwokat Michał Kibil wskazuje, że dzięki niezależności adwokat nie tylko nie jest obowiązany stosować się do wytycznych klienta oraz do rekomendowanej przez niego strategii postępowania (jeżeli ma to służyć interesowi klienta), lecz także w szczególnych przypadkach może odmówić prowadzenia sprawy, jeżeli klient nie akceptuje proponowanych przez pełnomocnika rozwiązań.

Z kolei adwokat Bartosz Przeciechowski stwierdza, że zatrudnienie na etacie u klienta rzeczywiście zagraża niezależności, a w praktyce w konkretnych sprawach może przynieść duże problemy. Było tak choćby w sprawie Akzo Nobel, w której TSUE uznał, że korespondencja między wewnętrznym prawnikiem a zarządem pracodawcy nie jest objęta tajemnicą adwokacką (patrz: ramka). Mogła więc stanowić dowód na niekorzyść tego pracodawcy.

– Uważam, że wątpliwości Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są uzasadnione – dodaje mec. Przeciechowski.

Trudno być niezależnym

W przypadku stosunku pracy nie można mówić o pełnej niezależności, ponieważ jego podstawową zasadą (wynikającą z art. 22 kodeksu pracy) jest praca na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Niewypełnianie poleceń służbowych może powodować rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia (art. 52 k.p.), co będzie skutkowało natychmiastowym pozbawieniem byłego już pracownika środków do życia. Niestosowanie się do ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy (np. uzyskiwania akceptacji przełożonego dla podejmowanych działań) może się skończyć nałożeniem kary porządkowej.

– Z tych względów tak długo, jak przy stosunku pracy nie będzie zachowywana pełna niezależność adwokata od pracodawcy (co przeczyłoby charakterowi stosunku pracy), wykonywanie zawodu adwokata w stosunku pracy pozostaje w mojej ocenie w sprzeczności z zasadą niezależności stanowiącą jeden z filarów adwokatury – wskazuje Michał Kibil.

Jednak nie sama forma zatrudnienia jest kluczowa dla zachowania niezależności. Problem może się pojawić także wtedy, gdy adwokat prowadzi własną działalność gospodarczą, ale obsługuje wyłącznie lub głównie jedną dużą firmę. Jest to wówczas bardziej zależność ekonomiczna niż prawna, może być jednak nie mniej dotkliwa.

Bartosz Przeciechowski podkreśla jednak proporcje: – Przy umowie-zleceniu taki efekt może powstać, przy umowie o pracę jest jeszcze bardziej prawdopodobny.

Radcy prawni mogą pozostawać w stosunku pracy i zachowali częściową ustawową niezależność od pracodawcy – nie ma on możliwości wpływania na treść wydawanych przez nich opinii prawnych.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (2)

  • etatowy(2018-10-31 05:22) Zgłoś naruszenie 12

    Etat odbiera niezależność. Na etacie człowiek jest traktowany jak śmieć.

    Odpowiedz
  • Jan Prawo(2018-10-30 20:24) Zgłoś naruszenie 04

    Po co są dwie korporacje o takich samych prawach, ale jedna z zakazem pracy na etacie ? Połączyć i skończą się dyskusje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane