statystyki

Brydak: Prawnikom trudno protestować bez szkody dla klientów [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik23.10.2018, 11:20; Aktualizacja: 23.10.2018, 11:56
W Polsce wciąż silne jest stanowisko, że nie możemy zrobić nic, co wpłynęłoby na reprezentowanie klientów. Wynagrodzenie za sprawy z urzędu często jednak nie osiąga nawet poziomu minimalnego wynagrodzenia godzinowego przewidzianego dla innych grup zawodowych.

W Polsce wciąż silne jest stanowisko, że nie możemy zrobić nic, co wpłynęłoby na reprezentowanie klientów. Wynagrodzenie za sprawy z urzędu często jednak nie osiąga nawet poziomu minimalnego wynagrodzenia godzinowego przewidzianego dla innych grup zawodowych.źródło: ShutterStock

- Obecna sytuacja prowadzi do tego, że adwokat zajmujący się sprawą z urzędu albo jest dobrą duszą i wyda na nią własne pieniądze, albo, co też się niestety zdarza, potraktuje sprawę trochę mniej poważnie - wyjaśnia adwokat Łukasz Brydak.

Ostatnio głośno było o proteście policjantów, także inne grupy zawodowe zapowiadają strajki. Pan postuluje, by również adwokaci upomnieli się o podniesienie stawek za sprawy z urzędu. Jak pańskim zdaniem mógłby wyglądać taki protest?

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Spór na ten temat toczy się w środowisku od kilku lat. Jest wśród nas grupa, która uważa, że należy spokojnie znosić obecny stan rzeczy, ale ona – mam wrażenie – powoli topnieje. Jest też grupa, która kilka lat temu zorganizowała protest uliczny. To miała być metoda na zainteresowanie szerszej grupy ludzi tą kwestią. Jest jeszcze część, która chciałaby podjąć działania pokazujące, że jako adwokatura jesteśmy istotnym elementem systemu sprawiedliwości, bez której ten system nie może funkcjonować. Miałoby to polegać np. na powstrzymywaniu się od uczestnictwa w sprawach z urzędu. W różnych krajach były tego typu protesty adwokatów, u nas jednak wciąż silne jest stanowisko, że nie możemy zrobić nic, co wpłynęłoby na reprezentowanie klientów. I to jest główny problem, ponieważ podstawowym celem pracy adwokatów jest niesienie pomocy klientom. Natomiast wynagrodzenie za sprawy z urzędu często nie osiąga nawet poziomu minimalnego wynagrodzenia godzinowego przewidzianego dla innych grup zawodowych.


Pozostało 96% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • wjw(2018-10-23 13:47) Zgłoś naruszenie 70

  Niestety... a samorządy zawodowe - NRA i KRRP (zwane przez PiS korporacjami) nic nie robią w sprawie kosztów albo udają , że coś robią...

  Odpowiedz
 • qwerty(2018-10-23 12:31) Zgłoś naruszenie 70

  Teraz więcej jest adwokatów i radców niż urzędówek... takie uwolnienie zawodu zrobili! A po ewentualnym proteście Ziobro będzie się mścił i niszczył kolejne "kasty"

  Odpowiedz
 • Smt(2018-10-23 15:29) Zgłoś naruszenie 40

  Zadajmy sobie pytanie- a co robią samorządy adwokatów i radców prawnych żeby skutecznie wpłynąć na ten stan rzeczy? Po kolei proponuję zestaw kilku prostych pytań: - czy są projekty ustaw zmieniające model wynagrodzeń pełnomocników z urzędu? - czy jest prowadzona działalność lobbingowa (dodajmy- w sposób jawny, prawny)- jeśli tak, jakie czynności podjęto? - czy analizowano wpływ darmowych porad prawnych (w ramach akcji pro bono, jak też prowadzonych przez różne gminne, powiatowe i inne publiczne instytucje finansowane ze środków publicznych, w tym też adwokatów/radców) na rynek usług prawnych? Drogie samorządy adwokatów/radców prawnych: nie musicie odpowiadać. Odpowiedź jest znana. To, że populizm nakazuje politykom bić w prawników (pod publiczkę) to oczywista oczywistość. Równie oczywistym jest to, że samorząd jest od tego, żeby reprezentować i bronić interesów swoich członków. Za trudne? To prosimy o jasne stanowisko i konsekwentne decyzje. Chętni następcy się znajdą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dlaczego ?(2018-10-23 14:43) Zgłoś naruszenie 23

  Jak Rzepliński z PO łamali Konstytucję RP w VI 2015r , lun łamali prawa nabyte emerytów , to nie protestowali

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane