statystyki

Trybunał Konstytucyjny nie tknie owoców zatrutego drzewa

autor: Emilia Świętochowska12.04.2018, 07:30; Aktualizacja: 12.04.2018, 08:56
Motywy, które stanęły za wycofaniem przez RPO wniosku kwestionującego konstytucyjność owoców zatrutego drzewa są więc podobne do powodów anulowania wniosku w sprawie tzw. ustawy inwigilacyjnej.

Motywy, które stanęły za wycofaniem przez RPO wniosku kwestionującego konstytucyjność owoców zatrutego drzewa są więc podobne do powodów anulowania wniosku w sprawie tzw. ustawy inwigilacyjnej.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek podważający przepis dopuszczający w procesach karnych bezprawnie zdobyte dowody. Głównym powodem tej decyzji było włączenie do składu orzekającego w sprawie kontrowersyjnego art. 168a kodeksu postępowania karnego Mariusza Muszyńskiego. Zdaniem RPO jako sędzia dubler nie jest on uprawniony do zasiadania w TK.

Na dodatek niedługo potem do składu orzekającego o owocach zatrutego drzewa dokoptowano kolejnych „nowych” sędziów TK: prezes Julię Przyłębską, Andrzeja Zielonackiego i Michała Warcińskiego. Jednocześnie od sprawy odsunięte zostały wybrane przed 2015 r. sędzie Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

W ocenie Adama Bodnara przetasowania składów orzekających dokonano bez żadnej podstawy prawnej. Zgodnie z przepisami w przypadku postępowań zainicjowanych przed wejściem w życie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK (Dz.U. z 2016 r. poz. 2072) zarządzenia dotyczące kompozycji składu sędziowskiego pozostają w mocy. Jak przekonuje rzecznik, żaden jej przepis nie daje prezes trybunału uprawnienia do swobodnych roszad personalnych. Zgodnie z art. 38 ust. 1 skład orzekających, w tym sędziego sprawozdawcę, wyznacza się według kolejności alfabetycznej, przy uwzględnieniu rodzaju, liczby i kolejności wpływających spraw. W wyjątkowych sytuacjach można odstąpić od tych ogólnych zasad, ale nie dotyczy to zmiany wytypowanego wcześniej składu.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • etrsgh(2018-04-12 13:28) Zgłoś naruszenie 44

    Wszystkie wyroki obecnego "TK" nie są wyrokami, a osoby tam zasiadające przekraczają swoje uprawnienia za co wcześniej czy później pójdą siedzieć. Tak przyłębska i muszewski, szykujcie pasiaki.

    Odpowiedz
  • Będzie siedzieć .... @etrsgh(2018-04-12 17:01) Zgłoś naruszenie 24

    i to Rzepliński (prezes TK) za łamanie Konstytucji RP Ustaw(k)ą o TK w czerwcu 2015r by Po miłao14/15 sędziów TK swoich , a wcześniej za łamanie prawa równości i nie działania prawa wstecz dot Ustawy Emerytalnej. łamał też Domniemanie Konstytucyjności Ustaw. Kto mieczem wojuje.........

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane