statystyki

Posłowie: Owoce zatrutego drzewa nie naruszają konstytucyjnego prawa do sądu

autor: Emilia Świętochowska15.03.2018, 07:34; Aktualizacja: 15.03.2018, 08:39
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Posłowie podkreślają też, że zaufania obywateli do państwa i prawa nie da się budować, zezwalając na to, aby przestępca uniknął odpowiedzialności „tylko ze względów formalnych”.źródło: ShutterStock

Możliwość nielegalnego zdobywania dowodów na potrzeby procesu nie narusza konstytucyjnego prawa do sądu – taką opinię wyrazili właśnie posłowie w swoim stanowisku dotyczącym wniosku w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą regulacji procedury karnej legitymizującej tzw. owoce zatrutego drzewa.

Chodzi o kluczowy art. 168a k.p.k., zgodnie z którym dowodu zdobytego z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego nie można uznać za niedopuszczalny tylko z tego powodu, chyba że został on uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności.

Przepis ten pojawił się w procedurze karnej 15 kwietnia 2016 r., po wejsciu w życie ustawy uchylającej kontradyktoryjność. Szybko został jednak zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego przez rzecznika praw obywatelskich oraz Krajową Radę Sądownictwa (K 27/16). Ta ostatnia, po przebudowie TK, ostatecznie wycofała swój wniosek. RPO na razie się na to nie zdecydował.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane