statystyki

Posłowie: Owoce zatrutego drzewa nie naruszają konstytucyjnego prawa do sądu

autor: Emilia Świętochowska15.03.2018, 07:34; Aktualizacja: 15.03.2018, 08:39
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Posłowie podkreślają też, że zaufania obywateli do państwa i prawa nie da się budować, zezwalając na to, aby przestępca uniknął odpowiedzialności „tylko ze względów formalnych”.źródło: ShutterStock

Możliwość nielegalnego zdobywania dowodów na potrzeby procesu nie narusza konstytucyjnego prawa do sądu – taką opinię wyrazili właśnie posłowie w swoim stanowisku dotyczącym wniosku w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą regulacji procedury karnej legitymizującej tzw. owoce zatrutego drzewa.

Chodzi o kluczowy art. 168a k.p.k., zgodnie z którym dowodu zdobytego z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego nie można uznać za niedopuszczalny tylko z tego powodu, chyba że został on uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności.

Przepis ten pojawił się w procedurze karnej 15 kwietnia 2016 r., po wejsciu w życie ustawy uchylającej kontradyktoryjność. Szybko został jednak zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego przez rzecznika praw obywatelskich oraz Krajową Radę Sądownictwa (K 27/16). Ta ostatnia, po przebudowie TK, ostatecznie wycofała swój wniosek. RPO na razie się na to nie zdecydował.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane