statystyki

Markiewicz: Mentalność służebną mieli sędziowie w czasach PRL. To była karykatura

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.02.2018, 07:41; Aktualizacja: 08.02.2018, 10:47
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Przygotowana została propozycja zmiany statutu stowarzyszenia, dzięki której będzie można odpowiednio zareagować wobec osób, które łamią zasady.źródło: ShutterStock

- Uważam, że osoby, które startują w wyborach do KRS, w sposób oczywisty łamią statut stowarzyszenia - mówi wywiadzie dla DGP prof. UŚ Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

W najbliższy piątek rozpoczyna się trzy dniowy doroczny zjazd delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. To dobry czas na podsumowania. Jak Pan ocenia zeszłoroczną działalność organizacji?

Dużym sukcesem są na pewno te działania stowarzyszenia, które doprowadziły do tego, że ludzie zrozumieli, jak ważne są wolne sądy. Nigdy w historii Polski nie było sytuacji, żeby setki tysięcy ludzi, tak jak było to w lipcu zeszłego roku, wychodziły na ulicę mówiąc: „wolne sądy, nasze sądy”. I to była akcja zainicjowana właśnie przez nasze stowarzyszenie. Równie ważne było także aktywne działanie stowarzyszenia w środowisku sędziowskim. I nie mówię tutaj tylko o wydawaniu uchwał i stanowisk w istotnych dla sędziów kwestiach. Zainicjowaliśmy bowiem także powstanie Forum Współpracy Sędziów, które ma pełnić rolę ogólnopolskiego organu samorządowego. Było to konieczne, ponieważ ustawodawca zdecydował o usunięciu z naszego prawa tego typu organu. Nie można zapominać, że byliśmy również inicjatorami spotkania, które doprowadziło do zażegnania kryzysu związanego z asesorami sądowymi. No i oczywiście sukcesem było zorganizowanie Kongresu Prawników Polskich. To było bardzo ważne wydarzenie, ponieważ udało się zaktywizować wspólne działanie z adwokatami i radcami prawnymi i innymi prawnikami.

W trakcie tego wydarzenia zdecydowano o powołaniu Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej. Od tamtego momentu minęło już siedem miesięcy. A konkretów nie widać.

Powstanie tej komisji to duży sukces. Jest to ciało, które skupia nie tylko sędziów, adwokatów i radców, ale także przedstawicieli świata akademickiego. Tą inicjatywą udowadniamy, że nie chcemy poprzestawać na głoszeniu haseł w obronie wolnych sądów, ale ten zapał zamierzamy przekuwać na konkrety. Komisja podjęła już prace legislacyjne, czego efekty będą widoczne w przyszłości.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Kasta(2018-02-08 09:26) Zgłoś naruszenie 626

  Sędziowie byli Panami Niezależnymi....kasa ogromna, stan spoczynku jak ta lala....A sprawy czy to o Czerwone Plastikowe Wiaderko (sprawa z reportażu TVN ) czy nieco poważniejsza .......ciągnęły się jak flaki z olejem. Polski Sąd nawet sprawy o wiaderko nie potrafił rozstrzygnąć krócej niż w 5 lat ....więc o czym i kim tu gadka. Sądy i wszystko inne trzeba budować od podstaw

  Odpowiedz
 • Hmn(2018-02-08 13:44) Zgłoś naruszenie 215

  Panie Markiewicz Ty też masz mentalność PRL bo za dużo go wspominasz. A tak na marginesie to ilu tych sedziów jest i w jakim wieku bo komuna padła 30 lat temu. Aby być sędzią trzeba mieć przynajmniej 29 lat to o jakiej Ty nalcialosci mówisz. A w ogóle ile Pan ma lat. Może te nieścisłości to Pan ma w glowie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sir Alex Ferguson(2018-02-08 12:20) Zgłoś naruszenie 214

  A sędziowie Sądu Najwyższego, orzekający w czasach PRL, też ?

  Odpowiedz
 • a ten dalej swoje(2018-02-08 11:25) Zgłoś naruszenie 215

  A temu tylko czasy PRL w głowie. Halo! Pobudka! PRL się skończył 30 lat temu.

  Odpowiedz
 • Sir Alex Ferguson(2018-02-08 12:22) Zgłoś naruszenie 215

  A sędziowie Sądu Najwyższego, orzekający w czasach PRL, też ?

  Odpowiedz
 • Koza(2018-02-08 11:12) Zgłoś naruszenie 19

  Razem z tobą

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane