statystyki

Ustawa reprywatyzacyjna rozjechana walcem w konsultacjach

autor: Patryk Słowik22.11.2017, 07:22; Aktualizacja: 22.11.2017, 09:11
Patryk Jaki

Patryk Jakiźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Niezgodność z prawem unijnym, niezgodność z europejską konwencją praw człowieka, brak właściwego finansowania, złe zasady przyznawania rekompensat, pokrzywdzenie amerykańskich obywateli, którzy patrzą na Polskę z nieustanną sympatią, a nawet zły tytuł. To tylko kilka spośród kilkudziesięciu zarzutów, które pojawiły się do projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej przekazanego do konsultacji przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kto rozjechał dokument walcem? Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nawet Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Ministerstwo Sprawiedliwości oficjalnie deklaruje, że potrzebuje czasu na zapoznanie się ze zgłoszonymi uwagami. Nieoficjalnie słyszymy, że sprawa jest zaskakująca i ma charakter polityczny. Bo część instytucji, które teraz biją na alarm, o projekcie wiedziała jeszcze przed jego publikacją. I założenia, które wówczas się podobały, teraz przedstawiane są jako niewłaściwe.

Minister Patryk Jaki jeszcze kilka tygodni temu mówił, że w kwestiach finansowych sprawa jest uzgodniona z resortem finansów. A dziś?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Liberal(2017-11-22 14:59) Zgłoś naruszenie 110

  Projekt jest arogancki, bez konsultacji ze środowiskami poszkodowanych właścicieli i tak jak napisał w opinii Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obciążana jest poważnym ryzykiem, że trzeba będzie i płacić rekompensaty i zwracać nieruchomości.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • m(2017-11-22 13:46) Zgłoś naruszenie 66

  Jedna z niewielu ustaw, które popieram. Zróbcie coś w końcu z tą reprywatyzacją raz, a dobrze. Inaczej będziemy bujać się z tym problemem przez kolejne sto lat.

  Odpowiedz
 • Lukasz Szymański(2017-11-22 18:38) Zgłoś naruszenie 50

  Zgadzam się z tezami artykułu, sprawiedliwość to uznanie praw do własności. Oczywiście tępić przekręty i tzw. Dziką reprywatyzację. Z tego co odzyska miasto z przekrętów starczy na zapewnienie lokali dla lokatorów z oddzawnych kamienic, albo na ich ochronę. Niech mieszkają dożywotnio bez prawa "dziedziczenia"dla ich potomków. Oczywiście dobrze jest ustalić termin zgłaszania roszczeń, żeby moźna zamknąć listę chętnych.

  Odpowiedz
 • Dyzma(2017-11-23 01:10) Zgłoś naruszenie 50

  Sprawa jest trudna i nie może być przeprowadzona "na rympał" - a tak niestety jest z tym projektem. To że do tej pory nie wynaleziono kamienia filozoficznego nie znaczy że wynajdzie go obecna wladza.

  Odpowiedz
 • Sr(2017-11-22 16:06) Zgłoś naruszenie 52

  oje roszczenia od 1973 roku , spadkobierca na papierze wszystko rozkaradzione . Dokonano zmiany numer ow ewidencyjnych ,azeby zlodziej mogli zalozyc nowe księgi wieczyste. Podlaskie g. Siemiatycze. Obraza prawa spadkowego. Dzieci nie dziedzicza lecz zlodziej.

  Odpowiedz
 • TS(2017-11-23 12:29) Zgłoś naruszenie 30

  Projekt min. Jakiego kłóci się ze zdrowym rozsądkiem. Łamie prawo własności, prawo dziedziczenia., prawo równości wszystkich wobec prawa (jedni słusznie swe mienie już odzyskali, innym się to prawo odbiera). Minister Jaki w swym projekcie miesza sprawę dzikich reprywatyzacji z prawami dawnych właścicieli do RESTYTUCJI - tu stosuje [chyba celowo?] charakterystyczną mylną nazwę: ustawa o reprywatyzacji, zamiast ustawa o restytucji. To mienie, które można, należy oddać w naturze, i nie mówić, że nie mamy na to pieniędzy, albo mieszać do tego praw lokatorów. Jeżeli odda się domy w naturze zmniejszy to wtedy wysokość odszkodowań restytucyjnych. Bierut przewidywał odszkodowania w papierach wartościowych miasta Warszawy. Min.Jaki przeprowadzić chce restytucję szczątkową.

  Odpowiedz
 • mika(2017-11-22 17:56) Zgłoś naruszenie 14

  Popieram m . Problem należy rozwiązać a sposób zaproponowany w ustawie ministra Jakiego jest realny i w miarę wyważony oraz, co najważniejsze - jest propozycją jak rozwiązać problem a w końcu jest już ponad 70 lat od zakończenia wojny. Spadkobiercy mieli dosyć czasu.

  Odpowiedz
 • sprawiedliwi(2017-11-23 09:05) Zgłoś naruszenie 12

  Trzeba było budować krj z ruin jak Polacy a nie wyjeżdżać do USA w 1968 roku bo tylko im można było dostac wizy. Polak nosem dziubał i ciężko pracował pod pręgieżem komuny. A Oni jak bułka w maśle żyli. Teraz jakaś fikacja w dokumentach na słupa szukają pięknych kamiennic. A gdzie mienie Polaków zabrane . Szok drzwiami i oknami pchają się. A odszkodowanie dawno dostali i co do grobu zabral. Trzeba III Wojny Swiatowej by zrozumieli że kraść nie można.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane