statystyki

Dziennikarz ostro o śmierci Lecha Kaczyńskiego. ETPC: Polityków wolno krytykować mocniej

autor: Emilia Świętochowska29.11.2017, 07:17; Aktualizacja: 29.11.2017, 07:44
Trybunał strasburski nie miał wątpliwości, że ukaranie dziennikarza było zgodne z prawem krajowym i służyło realizacji uzasadnionego celu

Trybunał strasburski nie miał wątpliwości, że ukaranie dziennikarza było zgodne z prawem krajowym i służyło realizacji uzasadnionego celuźródło: ShutterStock

Nie można karać dziennikarza za bulwersującą opinię o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Dwa dni po katastrofie w Smoleńsku prezenter słowackiej stacji telewizyjnej JOJ PLUS w dosadnych słowach dał wyraz temu, co sądzi o Lechu Kaczyńskim i jego prezydenturze. Dziennikarz bezpardonowo stwierdził, że zmarły tragicznie polityk uosabiał skrajny polski konserwatyzm i rusofobię oraz był symbolem kraju, w którym wszyscy obywatele niebędący białymi heteroseksualnymi katolikami „urodzili się za karę”. Mimo to zauważył, że opłakują go nawet „Żydzi, homoseksualiści, liberałowie, feministki i lewicowi intelektualiści”. „Jest mi przykro, ale nie współczuję Polakom. Zazdroszczę im” – skwitował dziennikarz.

Zaraz po emisji programu na komentarz prezentera zareagowała słowacka rada nadzorująca nadawców radiowych i telewizyjnych, wszczynając postępowanie administracyjne. W finalnej decyzji stwierdzono, że treść i sposób prezentacji opinii przez dziennikarza naruszały godność zmarłego tragicznie prezydenta Polski, a to, że kontrowersyjna wypowiedź była podszyta sarkazmem i ironią, nie usprawiedliwia przyjęcia śmierci ważnego polityka z nieskrywaną satysfakcją. W efekcie ukarano prezentera za delikt administracyjny grzywną w wysokości 5 tys. euro.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Obserwator.(2017-11-29 08:58) Zgłoś naruszenie 225

    Katastrofa w Smoleńsku wywołała w pierwszym momencie smutek i żal oraz poczucie wspólnoty u wszystkich Polaków. "Oszołomstwo smoleńskie" wywołało odwrotny skutek, gniew, irytację, konflikt społeczny. To zasługa "Jarka" i jego klakierów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2017-11-29 20:43) Zgłoś naruszenie 41

    I to zalecenie ETPC powinien wziąć sobie do serca każdy, kto krytykuje przedstawienie narodowców w Katowicach. W szczególności europosłowie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane