statystyki

Dziennikarz ostro o śmierci Lecha Kaczyńskiego. ETPC: Polityków wolno krytykować mocniej

autor: Emilia Świętochowska29.11.2017, 07:17; Aktualizacja: 29.11.2017, 07:44
Trybunał strasburski nie miał wątpliwości, że ukaranie dziennikarza było zgodne z prawem krajowym i służyło realizacji uzasadnionego celu

Trybunał strasburski nie miał wątpliwości, że ukaranie dziennikarza było zgodne z prawem krajowym i służyło realizacji uzasadnionego celuźródło: ShutterStock

Nie można karać dziennikarza za bulwersującą opinię o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Dwa dni po katastrofie w Smoleńsku prezenter słowackiej stacji telewizyjnej JOJ PLUS w dosadnych słowach dał wyraz temu, co sądzi o Lechu Kaczyńskim i jego prezydenturze. Dziennikarz bezpardonowo stwierdził, że zmarły tragicznie polityk uosabiał skrajny polski konserwatyzm i rusofobię oraz był symbolem kraju, w którym wszyscy obywatele niebędący białymi heteroseksualnymi katolikami „urodzili się za karę”. Mimo to zauważył, że opłakują go nawet „Żydzi, homoseksualiści, liberałowie, feministki i lewicowi intelektualiści”. „Jest mi przykro, ale nie współczuję Polakom. Zazdroszczę im” – skwitował dziennikarz.

Zaraz po emisji programu na komentarz prezentera zareagowała słowacka rada nadzorująca nadawców radiowych i telewizyjnych, wszczynając postępowanie administracyjne. W finalnej decyzji stwierdzono, że treść i sposób prezentacji opinii przez dziennikarza naruszały godność zmarłego tragicznie prezydenta Polski, a to, że kontrowersyjna wypowiedź była podszyta sarkazmem i ironią, nie usprawiedliwia przyjęcia śmierci ważnego polityka z nieskrywaną satysfakcją. W efekcie ukarano prezentera za delikt administracyjny grzywną w wysokości 5 tys. euro.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Obserwator.(2017-11-29 08:58) Zgłoś naruszenie 225

    Katastrofa w Smoleńsku wywołała w pierwszym momencie smutek i żal oraz poczucie wspólnoty u wszystkich Polaków. "Oszołomstwo smoleńskie" wywołało odwrotny skutek, gniew, irytację, konflikt społeczny. To zasługa "Jarka" i jego klakierów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2017-11-29 20:43) Zgłoś naruszenie 41

    I to zalecenie ETPC powinien wziąć sobie do serca każdy, kto krytykuje przedstawienie narodowców w Katowicach. W szczególności europosłowie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane