statystyki

Kodeks rodzinny do poprawki: Dziecko - ofiara przemocy w rodzinie, będzie reprezentowane tylko przez adwokata lub radcę

autor: Emilia Świętochowska09.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:53
dziecko, dzieci, przemoc, prawa dzieci

Proponowana nowelizacja przewiduje też wzmocnienie uprawnień prokuratorów w sprawach rodzinnych.źródło: ShutterStock

Dziecko, które stało się ofiarą molestowania czy przemocy w rodzinie, będzie mogło być reprezentowane w sądzie wyłącznie przez adwokata lub radcę prawnego. W mniej skomplikowanych sprawach, np. przed organem administracji, na kuratora małoletniego sąd rodzinny będzie miał prawo wyznaczyć również prawnika bez uprawnień zawodowych (np. aplikanta), a nawet osobę bez dyplomu magistra prawa. To tylko niektóre propozycje, które znalazły się w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedstawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wśród zmian znajdzie się także postulowany przez rodziców dzieci skrzywdzonych przez drugiego opiekuna (a więc niebędących stroną postępowania karnego) wymóg, aby kuratorzy przekazywali im na piśmie niezbędne informacje o przebiegu sprawy i podjętych w niej czynnościach. Resort podkreśla, że przepis ten został sformułowany w taki sposób, aby zainteresowana matka czy ojciec nie mogli wywierać wpływu na działania kuratora. Co więcej, informowanie ich o etapach postępowania ma być uzależnione od tego, czy służy to dobru małoletniego.

Doprecyzowana zostanie też kwestia wynagrodzenia kuratora. Jak zaznaczają autorzy projektu, obecnie istnieje ryzyko, że osoba wyznaczona do reprezentowania dziecka w postępowaniu innym niż cywilne na podstawie art. 99 kodeksu rodzinnego w ogóle nie otrzyma za swoją pracę pieniędzy ani zwrotu wydatków. Zgodnie z art. 179 tej ustawy koszty wynagrodzenia kuratora są pokrywane z dochodów lub majątku osoby, dla której został on ustanowiony albo – jeśli nie ma ona odpowiednich środków – tego, kto zażądał wyznaczenia pełnomocnika procesowego. W przypadku postępowania karnego jest on zaś powoływany z urzędu (wnioskuje o to prokurator). W tej sytuacji ministerstwo proponuje, aby o honorarium kuratora dziecka decydował sąd lub organ na podstawie przepisów właściwych dla danego postępowania (a nie ten, który wyznaczył kuratora, czyli sąd rodzinny). Natomiast wysokość wynagrodzenia w sprawie karnej ma być ustalana w oparciu o zasady, które regulują ten problem w sprawach cywilnych.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Benek(2017-10-09 11:21) Zgłoś naruszenie 30

    Jak MS chce to nie samo reprezentuje dzieci, bo pewnie MS narzuci adwokatom lub radcom wynagrodzenie w wysokości 90 zł.... :-(

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane