statystyki

Zamówienia publiczne: Nadgorliwość firmw przetargach bywa zgubna

autor: Sławomir Wikariak10.07.2017, 17:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Powiat uznał, że skoro nie wymagał przedstawienia spornego dokumentu, to nie powinien go brać pod uwagę podczas badania ofertźródło: ShutterStock

Firma przedstawiła w przetargu dokumenty, których od niej nie wymagano? Jeśli wynika z nich, że nie spełnia warunków, to zamawiający nie może przejść nad tym do porządku dziennego.

W przetargu na rozbudową domu pomocy społecznej powiat wymagał od wykonawców, by dysponowali kierownikiem robót, który posiada uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej. Jednocześnie nie żądał na potwierdzenie tego dokumentów – wystarczyło samo oświadczenie przedsiębiorców. Mimo tego jedna z firm przedstawiła dokument potwierdzający uprawnienia wyznaczonej przez siebie osoby. Problem w tym, że wynikało z niego przygotowanie do wykonywania samodzielnej funkcji kierownika budowy, ale tylko w zakresie powszechnie znanych rozwiązań konstrukcyjnych. Tymczasem zamawiający wymagał posiadania uprawnień bez ograniczeń.

Powiat uznał, że skoro nie wymagał przedstawienia spornego dokumentu, to nie powinien go brać pod uwagę podczas badania ofert. Tak też uczynił, uznając ofertę za najkorzystniejszą. Tymczasem zdaniem kontrolującego przetarg Urzędu Zamówień Publicznych zamawiający widząc, że dokument nie potwierdza spełnienia warunku powinien wezwać przedsiębiorcę do jego uzupełnienia. Nie ma znaczenia, czy dokument był wymagany, czy też nie – skoro organizator przetargu znajduje się w jego posiadaniu, to jest zobowiązany wziąć go pod uwagę.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane