statystyki

Przetargi: Firmy wniosły mniej odwołań niż w poprzednich latach

autor: Sławomir Wikariak12.07.2017, 18:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Dużo częściej niż w poprzednich latach składy orzekające decydowały się skorzystać z wiedzy biegłychźródło: ShutterStock

Ze spraw, które trafiają do merytorycznego rozpoznania przed Krajową Izbą Odwoławczą, 41 proc. jest rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców, a 59 proc. na korzyść organizatorów przetargów.

Takie dane wynikają z opublikowanej właśnie „Informacji o działalności Krajowej Izby Odwoławczej w 2016 r.”. Nominalnie mniej niż co czwarte odwołanie było uwzględniane (23 proc.), co oznacza zwycięstwo przedsiębiorcy, a co trzecie oddalane (34 proc.), co oznacza wygraną urzędników organizujących przetarg. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że 17 proc. spraw nie trafiło na rozprawę, bo zamawiający przed jej otwarciem zaakceptował wszystkie zastrzeżenia przedstawione mu przez wykonawcę. Z kolei 22 proc. postępowań umarzano na skutek wycofania odwołania, a 4 proc. odwołań odrzucono z powodu uchybień formalnych.

Co trzecie odwołanie jest oddalane

Co trzecie odwołanie jest oddalane

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Liczba wniesionych odwołań była niższa niż we wcześniejszych latach. W 2016 r. było ich 2496, podczas gdy w 2015 r. – 2877, w 2014 r. – 2836, a w 2013 r. – 3044. Może to nieco dziwić, gdyż w połowie ubiegłego roku weszła w życie obszerna nowelizacja przepisów, która teoretycznie powinna oznaczać, że KIO będzie miało więcej problemów do zinterpretowania.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dramat(2017-07-29 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    Potrzeba rozszerzania składu KIO i ostatni nabór na członków został zatem oparty na kłamstwie o tym, iż skala spraw ulegnie zwiększeniu. Teraz statystycznie 1 członek KIO będzie zajmował się 1 sprawą w tygodniu nawet uwzględniając odwołania wycofane!!!!! To dopiero robota.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane