statystyki

Resort tnie stawki opłat za czynności radców i adwokatów

autor: Emilia Świętochowska08.06.2017, 07:25; Aktualizacja: 08.06.2017, 07:48
Obecnie stawki minimalne w przypadku takich postępowań wynoszą 360 zł

Obecnie stawki minimalne w przypadku takich postępowań wynoszą 360 złźródło: ShutterStock

Minimalne stawki adwokackie i radcowskie za zastępstwo procesowe w postępowaniach z zakresu ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego spadną z 360 zł do 180 zł. Profesjonalni pełnomocnicy otrzymają też mniej za udzielanie w tych sprawach pomocy z urzędu. A konkretnie 90 zł za każdą sprawę.

Takie cięcia przewidują projekty zmiany rozporządzeń dotyczących opłat za czynności adwokackie i radcowskie oraz urzędówki. Jak tłumaczy wprost Ministerstwo Sprawiedliwości, proponowane rozwiązania mają pomóc ograniczyć koszty, jakie musi ponosić ZUS w przegranych postępowaniach.

Z analiz resortu wynika, że w 2015 r. zakład uległ przeciwnikom procesowym w ponad 4,8 tys. spośród 52,6 tys. spraw o podleganie ubezpieczeniom społecznym lub należności z tytułu składek (nie wiadomo jednak, w ilu z ich strona odwołująca się miała profesjonalną reprezentację). – Proponowaną przez ministerstwo zmianę należy kwalifikować do kategorii „skoku na kasę”. Chodzi o to, żeby ZUS na wypadek przegranej nie musiał zwracać obywatelowi realnych kosztów pomocy prawnej – nie ma wątpliwości mec. Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej. I przekonuje, że zaproponowane kwoty są całkowicie niewspółmierne do wymaganego nakładu pracy i cen rynkowych. – Nijak się mają również do kwoty minimalnego gwarantowanego wynagrodzenia w wysokości 13 zł za godzinę pracy. Z góry wiadomo, że nikt nie będzie prowadził skomplikowanych, żmudnych i odpowiedzialnych spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych za 180 czy 90 zł – dodaje adwokat.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

 • prawnik - Szczecin(2017-06-08 08:12) Zgłoś naruszenie 436

  Żenująco niskie stawki dla pełnomocników. Wynagrodzenie w w kocie 180 zł za proces o emeryturę, rentę, podleganie ubezpieczeniom społecznym, itd. Śmieszne, po prostu śmieszne, podobnie jak i inne stawki. Niech ludzie, reprezentowani z urzędu, nie mają wątpliwości, prawnik zrobi dla nich tylko tyle ile musi i nic ponadto. Minimum, żeby nie zarazić się na odpowiedz.dyscyplinarną. Państwo oszczędza na prawnikach, a pośrednio na ludziach ubogich, którym sądy przyznają pełnomocników z urzędu. Tak jest od lat, niezależnie od partii rządzącej i tego, kto akurat zasiada w rządzie.

  Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
 • adam (2017-06-08 08:45) Zgłoś naruszenie 411

  Szkoda, że za wynagrodzenia polityków się nikt nie bierze

  Odpowiedz
 • Luk(2017-06-08 10:16) Zgłoś naruszenie 211

  A jakie stawki wynagrodzenia mają żona Zbysia i jego brat, którym załatwił pracę w spółkach Skarbu Państwa?

  Odpowiedz
 • berg(2017-06-08 09:44) Zgłoś naruszenie 205

  Panie geodeta, weź się pan za swoją robotę, zlecilem robotę geodecie, czekam już pół roku, teraz już wiem czemu, bierze się za cudzy zawód. A może stawki geodetów tak obniżyć do 180 zł plus koszt mapy? Bo nakład pracy większy u prawnika niż w kilku pomiarach.

  Odpowiedz
 • PROSTE jak budowa CEPA PIS(2017-06-08 09:34) Zgłoś naruszenie 183

  Resort min. Ziobry znanego powszechnie jako ZERO ... "ODPŁACA" się perfidny i siermiężny sposób za krytykę Jego poczynań ... w zakresie ŁAMANIA PRAWA.

  Odpowiedz
 • wjw(2017-06-08 11:11) Zgłoś naruszenie 171

  A dlaczego nie za darmo ? Przecież nie tak dawno jeden z sędziów Trybunału Konstytucyjnego (obecnie odchodzący) w postanowieniu o odmowie przyjęcia skargi NRA na niskie stawki określił, że zawód adwokata to misja... Bolszewizm spod znaku krzyża wyłazi z każdej dziury...

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2017-06-08 11:04) Zgłoś naruszenie 162

  Do @IP - Raczy pan sobie żartować, pisząc o tym, ze można skutecznie wnosić do sądu o wielokrotność stawki minimalnej. Skutecznie. Proszę zapoznać się z dotychczasową linią orzeczniczą sądów różnych instancji, co stawek pełn. z wyboru. Sugeruję również poczytać o maksymalnej 1,5 krotnej stawce minimalnej, dla pełn. z urzędu. I dopiero wtedy wypowiadać się. Z polemicznym stanowiskiem nie ma bowiem sensu dyskutować.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Zenon(2017-06-08 08:21) Zgłoś naruszenie 1519

  a po co w ogóle tu prawnicy ? Ja jestem geodetą - na podstawie przepisów k.p.c. reprezentowałem babcię przed sądami w sprawie jej emerytury, i sukces. Trochę poczytałem w necie - i wystarczyło,

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • WolfHeart(2017-06-08 12:43) Zgłoś naruszenie 141

  Rozwiązanie jest proste: należy masowo odmawiać prowadzenia takich spraw z urzędu. Teoretycznie, trzeba niby mieć dobry powód, ale podpowiadam: "materia prawa ubezpieczeń społecznych nie należy do moich zainteresowań zawodowych, nie czuję się w tym kompetentny/kompetentna i w związku z tym, nie mogę udzielić pomocy prawnej w należyty i profesjonalny sposób". Jeśli rząd chce sobie przerzucać koszty przegranych procesów ZUS-u na profesjonalnych pełnomocników, a społeczeństwo jeszcze temu przyklaskuje, to niech to społeczeństwo szuka sobie prawników po stawkach rynkowych i tyle.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Liberal(2017-06-08 10:08) Zgłoś naruszenie 121

  Czyli w razie przegranej adwokatowi mniej zaplaci ZUS a wiecej emeryt.

  Odpowiedz
 • Papuga(2017-06-08 15:02) Zgłoś naruszenie 121

  Ciemny lud cieszy się, że papugi będą musiały pracować za 90 zł i ZUS zaoszczędzi. Otóż żaden prawnik za tyle nie kiwnie palcem i klient zostanie sam ze sprawą. Za 90 zł to będzie pismo, nie zgadzam się bo klient tak twierdzi. Dziękuję. Coś jeszcze ktoś oczekuje za 90zł? Polecam pisanie pism do Ziobry, że ZUS ich okradł bo tam siedzą dzieci komunistów.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Polakow nie stać na Sądy --Inspektor Pracy(2017-06-08 09:17) Zgłoś naruszenie 1023

  Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • piniusz(2017-06-08 09:13) Zgłoś naruszenie 91

  żeby ZUS na wypadek przegranej nie musiał zwracać obywatelowi realnych kosztów"-wystarczy i to jest podstawa,zatrudniać osoby kompetentne w ZUS ,które by się zabezpieczyć przed decyzją,większość rozpatrują NEGATYWNIE=kierownik postawę chwali,petent sprawę do sądu kieruje

  Odpowiedz
 • zlot(2017-06-08 08:46) Zgłoś naruszenie 93

  Przerzucenie kosztów z ZUS na emerytów i rencistów, tak się tnie koszty...

  Odpowiedz
 • Zenon(2017-06-08 08:51) Zgłoś naruszenie 617

  lekarz to osoba wykształcona, mogąca leczyć na całym świecie. A cóż warta jest "wiedza prawnika" polskiego w np. Szwecji, gdzie pełnomocnikiem w sadzie może być każdy ?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Hieniek....(2017-06-08 10:14) Zgłoś naruszenie 65

  A za wymianę uszczelki w Kranie 100 PLNów biere..... Pszenigdy Prawnikiem nie będę nawet jak by mnie kto dawał.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kastowy(2017-06-08 14:49) Zgłoś naruszenie 63

  I bardzo dobrze. Sądy nie będą zwalniać z kosztów, bo niby 180zł każdy emeryt czy rencista powinien wygospodarować. Przynajmniej nie będzie tych urzędówek. To że żaden prawnik nie będzie brał sprawy po kosztach to wyborcy PiS niech podziękują Ziobrze. ZUS będzie szczęśliwy, bo będzie mniej odwołań, Państwo zaoszczędzi na emerytach. Emeryci i renciści dzięki mniejszym wypłatom szybciej zejdą i odciążą budżet. Jak głosowali to tak mają.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Adwokat(2017-06-08 14:11) Zgłoś naruszenie 51

  Do @IP /jak sprawy z ZUS są proste i schematyczne to dlaczego ZUS ma pałace i tysiące pracowników, którzy jeszcze wydają złe decyzje. A po drugiej stronie ma być pokrzywdzony z adwokatem za 90zł? Ja piszę do sądu, że nie znam się na ZUSie i mam spokój. Ludzie z urzędu i tak nie doceniają jak dla nich się coś zrobi, bo myślą, że Państwo wystarczająco zapłaciło. Jak mają problem nich piszą do takich @IP co wszystko wiedzą. Na pewno podeślą im jakiś szablon. Uważam, że swoją postawą sprzyjam Państwu, które nawet w uzasadnieniu obniżenia stawek podaje, że nie chce płacić ludziom mimo, że ich okradło wyliczając niższą emeryturę czy rentę. Tak przynajmniej im ktoś biedniejszy chętniej zagłosuje na PIS, a tak dostałby swoje i jeszcze narzekał na władzę.

  Odpowiedz
 • sceptyk(2017-06-08 10:25) Zgłoś naruszenie 421

  Panie i Panowie Adwokaci i Radcy Prawni. Było nie podskakiwać Panu Ziobrze, to może nie byłby taki pryncypialny. Ale trudno, żeby Pan Ziobro Was karmił, a Wy tą rękę gryziecie. Sami tego chcieliście, no to macie. Zresztą jak pamiętam jak było po 60 złotych za te sprawy przez 8 lat jak rządziła platforma i psl to jakoś huku wielkiego nie było. Bo wtedy była demokracja, to i można było pracować za 60 złotych. Teraz demokracji nie ma, ale stawka jest o 50 proc. większa. Coraz bardziej zrażam się do demokracji. Może gdyby u nas znalazł się taki Erdogan jak w Turcji stawka dobiłaby do 300.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • sceptyk(2017-06-08 13:00) Zgłoś naruszenie 24

  @WolfHeart Czyżby??? Jakoś nie pamiętam kongresów na setki osób, które by były organizowane, by podwyższyć stawki. No i jakoś sędziowie nie ujmowali się wtedy za adwokatami i radcami. Nie protestowała też unia i Panowie Juncker i Timmmermans. A TK jakoś tak orzekł że wszystko w porządku z tymi stawkami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane