statystyki

Sąd nie ustanowi pełnomocnika z urzędu, gdy zasłaniasz się RODO

autor: Sławomir Wikariak21.11.2018, 07:50; Aktualizacja: 21.11.2018, 08:08
Referendarz sądowy uznał, że te informacje to za mało i wezwał do przedstawienia szczegółowych danych o dochodach żony i córki, z którymi skarżący prowadzi gospodarstwo domowe.

Referendarz sądowy uznał, że te informacje to za mało i wezwał do przedstawienia szczegółowych danych o dochodach żony i córki, z którymi skarżący prowadzi gospodarstwo domowe.źródło: ShutterStock

 Sądy konsekwentnie orzekają, że osoby ubiegające się o zwolnienie z kosztów procesowych czy ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika nie mogą odmawiać przekazania dokumentów potwierdzających sytuację materialną swoją i najbliższej rodziny.

Kolejne osoby uważają, że przepisy unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 (RODO) pozwalają im chronić prywatność nawet wówczas, gdy same wnioskują o to, by państwo wzięło na siebie koszty ustanowienia dla nich pełnomocnika. Ostatnia taka sprawa była rozpoznawana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Mężczyzna skarżący nałożenie na niego grzywny, która ma go przymusić do rozbiórki samowoli budowlanej, zwrócił się o zwolnienie go z kosztów sądowych i ustanowienie radcy prawnego z urzędu. Twierdził, że nie stać go na opłacenie prawnika. Sam nie osiąga bowiem żadnych dochodów, ma za to kredyt do spłacania.

Referendarz sądowy uznał, że te informacje to za mało i wezwał do przedstawienia szczegółowych danych o dochodach żony i córki, z którymi skarżący prowadzi gospodarstwo domowe. Mężczyzna odmówił. W piśmie skierowanym do sądu stwierdził, że „zarówno żona i córka oświadczyły, że nie mają obowiązku i ochoty na przedstawianie jakichkolwiek dokumentów i oświadczeń dotyczących ich stanu majątkowego” a on sam uważa, że konieczność przedstawienia dodatkowych dokumentów stanowiłaby „bezprawną i nadmierną ingerencję w prawo do tajemnicy prywatnej obywateli”.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane