statystyki

Sąd nie ustanowi pełnomocnika z urzędu, gdy zasłaniasz się RODO

autor: Sławomir Wikariak21.11.2018, 07:50; Aktualizacja: 21.11.2018, 08:08
Referendarz sądowy uznał, że te informacje to za mało i wezwał do przedstawienia szczegółowych danych o dochodach żony i córki, z którymi skarżący prowadzi gospodarstwo domowe.

Referendarz sądowy uznał, że te informacje to za mało i wezwał do przedstawienia szczegółowych danych o dochodach żony i córki, z którymi skarżący prowadzi gospodarstwo domowe.źródło: ShutterStock

 Sądy konsekwentnie orzekają, że osoby ubiegające się o zwolnienie z kosztów procesowych czy ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika nie mogą odmawiać przekazania dokumentów potwierdzających sytuację materialną swoją i najbliższej rodziny.

Kolejne osoby uważają, że przepisy unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 (RODO) pozwalają im chronić prywatność nawet wówczas, gdy same wnioskują o to, by państwo wzięło na siebie koszty ustanowienia dla nich pełnomocnika. Ostatnia taka sprawa była rozpoznawana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Mężczyzna skarżący nałożenie na niego grzywny, która ma go przymusić do rozbiórki samowoli budowlanej, zwrócił się o zwolnienie go z kosztów sądowych i ustanowienie radcy prawnego z urzędu. Twierdził, że nie stać go na opłacenie prawnika. Sam nie osiąga bowiem żadnych dochodów, ma za to kredyt do spłacania.

Referendarz sądowy uznał, że te informacje to za mało i wezwał do przedstawienia szczegółowych danych o dochodach żony i córki, z którymi skarżący prowadzi gospodarstwo domowe. Mężczyzna odmówił. W piśmie skierowanym do sądu stwierdził, że „zarówno żona i córka oświadczyły, że nie mają obowiązku i ochoty na przedstawianie jakichkolwiek dokumentów i oświadczeń dotyczących ich stanu majątkowego” a on sam uważa, że konieczność przedstawienia dodatkowych dokumentów stanowiłaby „bezprawną i nadmierną ingerencję w prawo do tajemnicy prywatnej obywateli”.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane